İstanbul Valiliği'nde tadilata 3 milyonluk ihale

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın da makam odasının bulunduğu İstanbul Valiliği ana makam katında tadilat için 3 milyon 381 bin TL’lik ihaleye çıkıldı.22-07-2020 10:16

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın "ihtişamlı" makam odasının da bulunduğu İstanbul Valiliği ana makam katında tadilat için 3 milyon 381 TL'lik ihaleye çıkıldı. İhalenin, Türkiye’de ilk yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakasının görülmesinden dokuz gün sonra yapılması dikkat çekti.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, İstanbul Valiliği’ne bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, 20 Mart tarihinde “Valilik ana makam katı bakım onarım ve tefrişat uygulama işi” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleyi, 3 milyon 381 bin TL teklif veren Alba İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi’nin kazandığı açıklandı. Milyonlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı “Belli istekliler arasında” usulü ile yapıldı.

MAKAM ODASINA DUŞA KABİN YAPTIRMIŞTI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü olduğu 2004 yılında da yine çok tartışılan bir tadilata imza atmıştı. Yerlikaya, Personel Genel Müdürü olduktan kısa bir süre sonra, yedi katlı genel müdürlük binasının üçüncü katındaki makam odasını yeniletme çalışmalarına başlamıştı.

Yerlikaya’nın isteğiyle yenilen makam katında 30 kişilik özel bir toplantı salonu, danışmanları için düzenlenmiş bir oda, ziyaretçilerin kabul edildiği bir odanın yanı sıra dinlenme ve özel çalışma odası yapılmıştı. Çalışma odasının bir bölümüne banyo yaptıran Yerlikaya, duşa kabin de yaptırmıştı. Yerlikaya, makam katının yenilenmesine, daha önceki “çalışma ortamının sağlıksız olmasını” gerekçe göstermişti.