İstanbul Valiliği vazgeçti: Tedbirler Pazartesi gününden itibaren uygulanacak

İstanbul Valiliği'nin koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Açıklamaya göre, açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.



11-09-2020 21:34

İstanbul Valiliği'nin açıkladığı yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında, açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

Deniz turizmi araçlarında yapılan düğünlere de izin verilmeyeceğinin belirtildiği açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını
kontrol altında tutma amacıyla içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin başarıya ulaşması için İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeler ile maske takma zorunluluğu getirilmiş, şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına düzenlemeler yapılmış, düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi,nişan vb. etkinliklere kısıtlama getirilmiştir.

Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle;İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09. 2020 tarihinden itibaren;

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor,eğlence amaçlı olarak;

deniz turizmi hizmetinde faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında; düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

2- Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir. Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem taşımaktadır. Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TEDBİRLER YARIN DEĞİL, PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN UYGULANACAK

Valilik, bu açıklamadan bir kaç saat sonra 12 Eylül'den itibaren başlayacak olan tedbir uygulamalarının tarihini değiştirerek bir açıklama daha yayınladı. Açıklamada "İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan 11.09.2020 tarih ve 89 sayılı karar, 14.09.2020 Pazartesi günü Saat:08.00’den itibaren uygulanacaktır." ifadeleri yer aldı.