İstanbul Valiliği ‘Bêrû: Klakson Borizan Birt’ oyununa soruşturma başlatıldığını açıkladı

İstanbul Valiliği, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın “terör propagandası” yapıldığı gerekçesiyle yasakladığı ‘Bêrû: Klakson Borizan Birt’ isimli Kürtçe tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.14-10-2020 15:29

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’ndan ilk kez sahnelenecekken yasaklanan ‘Bêrû: Klakson Borizan Birt’ isimli tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, "Teatra Jiyana Nû özel tiyatro ekibi tarafından 13 Ekim 2020 tarihinde sergilenmesi planlanan ‘Beru: Klakson Borizan Birt’ isimli tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımızca Kürtçe olduğu için yasaklanmamıştır. Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez” ifadesine yer verildi.

Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez. PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda;

Teatra Jiyana Nü (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli tiyatro grubunun -sözde- Devlet ve Terör ilişkilerini irdeleyen ‘Beru; Klakson Borizan Birt’ isimli tiyatronun var olan oyununun tüm kurgusu PKK Terör örgütünün ülkemize karşı yürüttüğü terör propagandasına dönüştürülmek suretiyle oluşturulduğu yönünde güvenlik güçlerimizin tespiti söz konusudur.  Bir tiyatro oyununun PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi asla kabul edilemez. Konuyla ilgili olarak soruşturmalar başlatılmıştır.”