İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Boğaziçili arkadaşlarına destek: 'Kayyum değil, seçim istiyoruz'

Bugün Ana Kapı önünde bir araya gelen İstanbul Üniversitesi öğrencileri, kayyum rektör atamasına karşı Boğaziçili arkadaşlarıyla dayanışma eylemi yaptı.11-01-2021 15:13

İleri Haber

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, kayyum rektör Melih Bulu'ya karşı sesini yükselten Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için bugün bir araya geldi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayınlanan kararlarıyla, 2015 seçimlerinde AKP'den 1. bölge Milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmıştı. Başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olmak üzere kamuoyunun tepkisini toplayan atamayla ilgili protesto eylemleri sürüyor.

Bugün Ana Kapı önünde bir araya gelen İstanbul Üniversitesi öğrencileri, kayyum rektör atamasına karşı Boğaziçili arkadaşlarıyla dayanışma eylemi yaptı.

“Kayyum değil, seçim istiyoruz” pankartının arkasında toplanan işçiler, sloganlar atarak Boğaziçili arkadaşlarıyla dayanışmayı ilan etti. Eylemde yapılan açıklamadan satır başları şöyle:

- "Üniversiteler, demokratik yapılardan uzaklaştırılmasıyla, sermayenin ve gericiliğin hizmetinde birer iş merkezi haline getirilmek isteniyor. Üniversiteler ses çıkarmayan, iktidarın emrinde biat eden tek tipleşmiş bir kalıba sokulmaya çalışılıyor."

- "AKP yaptığı atamalarla ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin öğrencilerin emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemelerini engellemeye çalışarak bu sürecin aktörü durumundadır."

- "Yapılan uygulamalar üniversiteleri bile üretmeyen kendi rektörünü daha iyi seçemeyen piyasanın ve sermayedarların ihtiyaçlarına göre şekillenen yerler haline getirme girişimleridir."

- "Bilimsel bilginin üretim alanı olan üniversitelere yönelik gerçekleşen bu uygulamalar üniversitelerin akademik özerkliğini bilimsel özgürlüğünü ve demokratik yapısını zedelemektedir. İstanbul Üniversitesi'nin bölünmesi sonrasında eleman fazlası oluştuğu gerekçesiyle işten çıkarılan 56 kantin çalışanı, aynı zamanda geçen sene yemekhane eylemi döneminde işten atılan 39 işçi, iktidar ve sermaye iş birliğinin üniversitemize sirayet etmesinin sonuçlarından bazılarıdır"