İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine karşı kadınlar sokakları terk etmiyor!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek imzasıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasına yönelik tepkiler sürüyor.26-03-2021 18:55

İleri Haber

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması İstanbul Maltepe ve Antalya’da protesto edildi. Eylemlerde bir kez daha “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” vurgusu yapıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek imzasıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasına yönelik tepkiler sürüyor. Antalya Kadın Platformu tarafından Attalos Meydanı’nda yapılan eylemle Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması protesto edildi. Eylemde, katledilen kadınların isimleri okunarak “burada” denildi. Ayrıca, katledilen 16 kadın hikayeleri okunarak anıldı.

Eylemde “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Tesadüf değil erkek şiddeti”,  “AKP elini haklarımdan çek” ve “Erkek vuruyor yargı aklıyor” sloganları atıldı.

MALTEPE’DE DE KADINLAR SOKAĞA ÇIKTI

İstanbul’un Maltepe ilçesinde de kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı sokaktaydı. Maltepe Merkez Meydanı’nda yapılan eylemde sık sık “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” sloganları atıldı.