İstanbul Sözleşmesi’nden yakınanlardan biri de istismarcı tarikat lideri oldu

Çocuk istismarından tutuklu bulunan Uşşaki tarikatı lideri Eyüp Fatih Şağban, cemaatine yazdığı mektubunda, İstanbul Sözleşmesi nedeniyle tutuklandığını belirterek, “Yokluğumu hissettirmeyin” dedi.28-09-2020 09:55

Uşşaki tarikatı lideri Eyüp Fatih Şağban, bir çocuğu istismar ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı. Şağban, müritlerine yazdığı mektubunda kendisini savundu.

İsmail Saymaz’ın haberine göre Şağban, cemaatine gönderdiği mektupta şunları söyledi:

“İcazet töreni öncesinde böyle meşum bir olay yaşanması fakiri üzmüş, yeni halife kardeşlerimizin boynunu bükmüştür. Bütün halifelerimiz, rehber ve zakirlerimiz vazifelerine devam ederek yokluğumuzu hissettirmemesi temennimizdir. Hacı Bayram Külliyemizin tamamlanması ricamızdır. Bize gelince…”

'YAŞI 18'E GELDİĞİNDE BELKİ OLUR'

“Aklıma Ahmet Yesevi Hazretleri geldi. 63 yaşından sonra yer altına inmiş ve bir daha ışığı görmemiş. Kendimi şartladım. Çıkarsam hizmetinize devam edeceğim. Sizi üzecek bir şey yapmadım. Komployla karşı karşıyayız. Uyuşturucu bağımlısı birinin bozuk aile yapısının korunması için yaptığımız merhameten yardımlar ihanet ve komplo olarak geri dönmüştür. Kızlarını bize teklif etmişler. Bizim de 'Yaşı 18'e geldiğinde belki olur' demekliğimiz olmuştur. Telefondaki konuşmalarda, yapmadığımız fiileri bize zorla teyit ettirmek istemişler ve ayrı ayrı para talep etmişlerdir. (70.000 TL) Telefondaki “yapmayın – etmeyin” ricaları böyle bir sonucun doğmaması içindir. Ne yazık ki İstanbul Sözleşmesi'ndeki beyan esas alınarak, bu durum zuhur etmiştir.”