'İstanbul seçimleri yenilensin' diyen hakim Danıştay'ın yeni başkanı oldu

31 Mart seçimlerinn ardından ''İstanbul seçimleri yenilensin'' diyen 7 YSK üyesinden biri olan Zeki Yiğit, Danıştay'ın yeni başkanı oldu.07-05-2020 14:53

Danıştay Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda, 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit Danıştay Başkanı seçildi. Danıştay’ın 24. başkanı olan Yiğit, 4 yıl bu görevi sürdürecek.

31 Mart seçimleri sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığına CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun seçilmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul etmiş ve İstanbul'daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar vermişti. 7 YSK üyesinin 'seçim yenilensin' oyu kullandığı toplantıda, 'evet' oyu verenlerden biri de Zeki Yiğit'ti. 

ZEKİ YİĞİT KİMDİR?

1965 Zonguldak Alaplı doğumlu olan Zeki Yiğit, 197 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1988 yılında hakim adayı olarak göreve başladı. Çeşitli ilçelerde hakimlik ve savcılık yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı'nda Adalet Müfettişliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçildi. Danıştay Genel Kurulunca 22 Ocak 2013’te Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilen Yiğit bu görevini Ocak 2020’ye kadar sürdürdü.