İstanbul-İzmir otoyolu test edildi: 3.5 saat değil, 5 saat sürüyor

İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate indireceği öne sürülen yeni otoyol gazeteci Timur Akkurt tarafından test edildi. Akkurt'un yaptığı test sürüşüne göre yol 3.5 saat değil, 5 saat sürüyor.07-08-2019 11:02

Gazeteci Timur Akkurt, İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3,5 saate indireceği iddia edilen yeni otoyolu test etti. Akkurt 'un yaptığı yol testinin yanı sıra Türkiye'de en çok kullanılan navigasyon sistemlerinden biri olan Yandex Haritalar uygulaması da yeni yoldan verdiği yol tarifinde İstanbul'dan İzmir'e 4 buçuk saat ile 5 saat arasında gidilebileceğini belirtiyor.

Yapımı sırasında çeşitli tartışmalara neden olan ve açıldıktan sonra İstanbul’dan İzmir’e giden bir otomobil sürücüsünün 500 liradan fazla ücret ödenmesiyle eleştirilen yeni otoyol test edildi.

Sözcü'den Samet Demir'in haberine göre gazeteci Timur Akkurt, Youtube kanalında yayınladığı “İstanbul İzmir otoyolu kaç para? Gerçekten 3.5 saat mi?” adlı test videosunda yeni açılan İstanbul-İzmir otoyolunda hız limitlerine uyarak 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e gidilemeyeceğini belirtti. Test sırasında tünel geçişleri ve diğer yollardaki hız limitlerine uyulduğu takdirde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinden İzmir’e yaklaşık 5 saat civarında ancak ulaşılabildiğini belirten Akkurt yolda mola verilmesi halinde sürenin uzayacağına dikkat çekti.

Akkurt ayrıca yol üzerinde henüz yeterince otoyol tesisi ile benzin istasyonu bulunmadığını ve yola çıkacak sürücülerin tam depoyla yola çıkmaları gerektiği uyarısında bulundu.