İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurumlara: ‘Kıyafetleri adap ve inanca göre uyarlayın’

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurumlara bir yazı gönderildi. Yazıda sağlık personelinin giyeceği kıyafet hedef alınarak ‘Kıyafetleri adap ve inanca göre uyarlayın’ denildi.05-01-2020 18:20

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurumlara gönderilen yazı, sağlıktaki gericileşmeyi gözler önüne serdi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nce bir yazı kaleme alındı. Buna göre sağlık personelinin giyeceği kıyafet standardının ‘makam onayıyla’ belirlendiği fakat gerektiğinde kıyafetlerin uyarlanabileceği ifade edildi. ‘Sağlık Personellerinin Kıyafetleri Hakkında’ başlıklı yazıda, ilgili kıyafetlerin edep, adap ve inanca göre uyarlanması istendi.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Sağlıkta dönüşüm ile birlikte dünya standartları üzerinde çalışan sağlık çalışanlarımızın kendi temayülleriyle karar verilen kıyafet standartlarına göre, tüm sağlık personelinin (hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknikeri) 13/02/2019 tarih ve 87300753 sayılı Makam Onayı ile kıyafet standartları belirlendiği, hem personelin aidiyet duygusunun gelişimi hem de hizmet verilen kurumumuzun saygınlığı açısından standartlara uyulması, gerektiğinde ana model, desen ve renkler korunarak edep adap ve inanca göre uygun şekillerde uyarlanması ve 2020 yılı başına kadar tüm sağlık personelinin (hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknisyeni) kıyafet standartlarına uyması ilgi sayılı yazımız bildirilmiş olup, belirtilen süre 30.06.2020 tarihine kadar uzatılmıştır.”