İstanbul Havalimanı'ndaki pankart yasağına tepki: 'Dünya geneline aykırı'

Tanımadığı yolcularını karşılamak isteyenler ücret ödeyerek ‘meeting lounge’ alanında bekleyecek.13-01-2020 14:09

Rus tur operatörleri, İstanbul Havalimanı’nda gelen yolcuları üstlerinde isimlerinin yazılı olduğu pankartlarla karşılama yasağının kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

İstanbul Havalimanı’nda gelen yolcuları üstlerinde kendi adlarının ya da turizm şirketlerinin isimlerinin yazılı olduğu pankartlarla karşılanması yılbaşı itibarıyla yasaklanmış durumda. Karara göre, beklediği yolcuyu tanımayanlar belli bir ücret ödeyerek ‘meeting lounge’ adlı alanda bekleyecek ve gelen yolcuyla o alanda buluşacak.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rus turizm şirketlerinin temsilciler söz konusu yasaktan hem kendilerinin hem de müşterilerinin deneyimleri üstünde olumsuz etkilere sahip olduğunu belirtti.

‘UYGULAMA GÜÇLÜKLER ÇIKARTIYOR’

Inturist şirketinin Direktörü Sergey Tolçin, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Karşılama için havalimanında pankart kullanılması yasağı, korsan taksicilerle mücadele adına atılmış bir adım. Zira söz konusu taksiciler şişirilmiş fiyatlara kalitesiz hizmet vermekte. Ancak buna karşı alınmış pankart yasağı tedbiri, turistleri karşılama ve transferlerini sağlama hususunda güçlükler çıkarmakta.”

‘DÜNYA GENELİNE AYKIRI’

Havalimanlarında gelen yolcuların bu şekilde pankartla karşılanmasının dünya genelinde karşılığı olan bir uygulama olduğunu belirten Tolçin, İstanbul Havalimanı yönetimi aksine, dünyadaki pek çok havaalanının turizm şirketlerinin müşterilerini karşılayabilmesi için ‘konforlu ve güvenli’ yöntemler uygulamaya koydukları eleştirisini yöneltti.