İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. Başkan Vekili: Yüz kişi size saldırırsa ne yaparsınız? Kendini savunmuş

Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. Başkan Vekili Nihat Pelen, Beşiktaş'ta dün 1 kişinin ölümüne, 12 kişinin yaralanmasına neden olan sürücü için "Yüz kişi size saldırırsa, siz ne yaparsınız. Kendini savunmuş" dedi.04-11-2019 15:59

Beşiktaş'ta, kullandığı halk otobüsüyle durakta bekleyen yolcuların arasına dalarak 1 kişinin ölümüne, 12 kişinin de yaralanmasına sebep olan sürücü Necdet Karakuş, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Beşiktaş Caddesi'nde dün 16.30 sıralarında meydana gelen olayda, Şirintepe-Kabataş hattında ring seferi yapan 27E numaralı özel halk otobüsünün şoförü Necdet Karakuş duraktakilere çarpmış, araçtan indikten sonra da bir kişiyi kolundan bıçaklamıştı. Hastaneye kaldırılan 13 yaralıdan Yalçın Tahir Billur, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti.

Olaydan sonra Beşiktaş İskelesi'nden denize atlayan Karakuş polis tarafından gözaltına alınarak polis merkezine götürülmüş ve ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmişti. 

'BİZİM ŞOFÖRLERİMİZ VİCDANSIZ İNSANLAR DEĞİLLER'

Yaşananların ardından açıklamalarda bulunan Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. Başkan Vekili Nihat Pelen, kazanın bir yolcuyla yaşanan tartışma yüzünden olduğunu iddia etti.

Halk otobüsü şoförlerinin vicdansız insanlar olmadığını ifade eden Pelen, "Bizim bir şoförümüz, hamile bir yolcumuza yardımcı oldu, kalp krizi geçiren bir yolcumuzu ters yoldan hastaneye götürdü. Bizim şoförlerimiz bu kadar vicdansız insanlar değil. Bizim için önemli olan insanlardır" dedi.

'TÜRK İNSANI BİR KARINCAYI EZMEZ'

Kazanın bir yolcuyla şoför arasında yaşanan tartışmanın ardından yaşandığını öğrendiklerini Pelen, şunları söyledi:

"Şoförle konuşamadık, tam net bir bilgimiz yok ama burada yolcuyla şoför arasında bir kargaşa var. Bizim şoförümüz bile bile durağa girmez. Öyle bir vicdansızlık olmaz. Bizim şoförlerimiz, Türk insanı bir karıncayı ezmez. Yolcunun şoföre fiziki müdahalesi olduğu açıklamaları var. Ama biz şoförle görüşemedik, net bir şey söyleyemem. Otobüste kamerada bir sıkıntı var. Saat 08.00'dan sonra kamera bozuk. Yolcuyla şoför arasında bir tartışma yaşandığı söylentisi var. 'Şoför durağa geç geldi' diye tartışma olmuş. Zaten bizim aracımızın 21 metre fren izi var. Kasti bir şey olsa, şoförümüz niye frene bassın, direkt durağa girer. Psikolojik tedavi gördüğü söyleniyor. Öyle bir şey yok. Tabii olay sırasındaki psikolojisini biz bilemeyiz."

'KENDİNİ SAVUNMUŞ'

Pelen, şoförün bir kişiyi bıçakla yaralamasıyla ilgili soruya ise, "Siz kendinizi onun yerine koyun. Yüz kişi size saldırırsa, siz ne yaparsınız. Kendini savunmuş. Korkudan kendisini korumak için kaçmış, denize atlamış" diye cevap verdi.

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Söz konusu olaya ilişkin CNN Türk'e açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da "Dün yaşanana kaza demek doğru olmaz, tümüyle adli bir olay, kasıt içeriyor" dedi.

İstanbul'da ulaşıma yönelik rehabilitasyona ihtiyaç olduğunu vurgulayan İmamoğlu, "Toplu taşımaya bütüncül bakma konusunda kararlılıkla yol almamız gerektiğini, sertifika sistemini başlatmamız gerektiğini görüyoruz. Bir nevi tekelleşmiş mülkiyetler var, çok sayıda otobüs bir kişiye ait olabiliyor. Toplu taşıma işindeki bakış açımız her vatandaşımız güvenle o araçlara binmesi" dedi. 

İmamoğlu, bu kapsamda sıkıntıların çözülmesi için yıl sonuna doğru bir çalıştay düzenleneceğini söyledi.