İstanbul Finans Merkezi Kanunu kabul edildi

İstanbul Finans Merkezi Kanunu kabul edildi

Meclis'te görüşülen İstanbul Finans Merkezi Kanunu kabul edildi, muhalefet kanun teklifini "rant projesi" olarak niteledi.

İstanbul Finans Merkezi'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanun görüşmeleri sırasında söz alan muhalefet vekilleri, İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin "gayrimenkul projesi"nden ibaret olduğunu belirtirken, kanun teklifinin inşaat ve rant alanı oluşturmaya yönelik düzenlemeler içerdiğine dikkat çekti.

Meclis'te kabul edilen kanun teklifine göre; İFM'de tüm altyapı ve üstyapının işletilmesi, yönetilmesi, bağımsız bölümlerin ve alanların kiralanması ile kamuya ait olan ve imar planında belirlenen fonksiyonlar doğrultusunda ilgili kurumlara tahsis edilmiş alanlar hariç olmak üzere umumi hizmetlere ayrılmış yol, meydan, yeşil alan, park ve benzeri yerlere dair her türlü yönetim faaliyeti 20 yıl süreyle yönetici şirket tarafından gerçekleştirilecek.

Öte yandan İFM'de gerçekleştirilecek iş ve işlemlerin tek elden takibini yapmak, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla tek durak büro, ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yönetilecek.

VERGİ MUAFİYETİ

İFM'de yer alan taşınmazların kiralanmasına dair işlemler her türlü harçtan ve bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisinden istisna olacak. En az 3 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren katılımcıların bölgesel hazine ve finansal yönetim merkezleri hakkında da bu madde hükümleri uygulanacak.

HDP'DEN "GAYRİMENKUL PROJESİ" ELEŞTİRİSİ

Kanun teklifinin görüşüldüğü sırada Genel Kurul'da söz alan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, İstanbul Finans Merkezi'nin bir gayrimenkul projesinden ibaret olduğunu söyledi. Toğrul, "Finans merkezi olmanın koşulu, devasa bir kampüs inşa etmek değildir" dedi.

"TEKLİF RANT ALANI OLUŞTURMAYA YÖNELİK"

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, "İstanbul Finans Merkezi" adı altında verilen kanun teklifinin bir inşaat ve rant alanı oluşturmaya yönelik düzenlemeleri içerdiğini söyleyerek, "Onun için bu teklifle birlikte ortaya bir finans merkezi çıkmaz" diye konuştu.

"TÜRK PARASINDAN VAZGEÇİYORSUNUZ"

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ise teklifin İstanbul Finans Merkezinde gerçekleştirilen faaliyetleri ve bu faaliyetlere dair teşvik, indirim, istisna ve muafiyetlerini düzenlediğini belirterek, "Öncelikle söylemem gerekir ki sağlamaya çalıştığınız muafiyetlerin birçoğu açıkça Anayasa'ya aykırıdır. Kanun teklifiyle Türk parasından vazgeçmektesiniz" ifadelerini kullandı.