İstanbul Emniyeti’nden polis merkezindeki ölüme ilişkin açıklama

Esenyurt'ta bir şirketin güvenlik amiri olan Birol Yıldırım gözaltına alınan çalışanının peşinden gittiği polis merkezinde şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.07-06-2021 07:33

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bir şirketin güvenlik amiri olan 42 yaşındaki Birol Yıldırım, gözaltına alınan çalışanının peşinden gittiği polis merkezinde hayatını kaybetti. Yıldırım'ın yakınları polisler hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Aile, avukatları aracılığıyla savcılığa verdikleri dilekçede, Birol Yıldırım'ın polisler tarafından darp edildiğini ileri sürdü. 

İddiaya göre, güvenlik amiri Birol Yıldırım, çalışanı olan bir güvenlik görevlisinin, kavgaya karışması üzerine gözaltına alınıp, Esenyurt Polis Merkezi'ne götürüldüğünü öğrendi. Yıldırım, 5 Haziran Cumartesi günü saat 23.00 sıralarında polis merkezine gitti. Yine iddiaya göre, saat 04.00 sıralarında polisler, Yıldırım'ın yakınlarını arayarak, 3 çocuk babasının, aniden fenalaşıp vefat ettiğini bildirdi.

AİLE POLİSLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Esenyurt Devlet Hastanesi'nde hazırlanan ölüm raporunda darp izi bulunmadığı bildirilen Yıldırım'ın yakınları ise, polisler hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Aile, avukatları aracılığıyla savcılığa verdikleri dilekçede, Birol Yıldırım'ın polisler tarafından darp edildiğini öne sürdü.

Birol Yıldırım'ın kızı Şeyma Nur Yıldırım ise yaşananlara tepki göstererek, "Benim sadece bir tane babam vardı, o da artık yok. Asla peşini bırakmayacağım" dedi. Yıldırım'ın eski eşi Nezaket Portakal ise, "Adalet istiyoruz. Üç çocuk yetim kaldı" diye konuştu.

İSTANBUL EMNİYETİ'NDEN AÇIKLAMA 

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünden, Birol Yıldırım'ın hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yapıldı. Emniyetten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Esenyurt ilçemiz Akevler Mahallesi'nde 05.06.2021 Cumartesi günü saat 22.00 sıralarında kavga olayına karışan ve karşılıklı şikayetçi olan 4 şahıs, haklarında işlem yapılmak üzere Polis Merkezine sevk edilmiştir. Şahısların çalıştıkları iş yeri yöneticisi B.Y. isimli şahıs da Polis Merkezine gelerek kavgaya müdahil olmuş ve hakkında işlem yapılmak üzere bekleme odasına alınmıştır. Odada bekletildiği sırada fenalaşan B.Y. isimli şahıs 112 Acil Sağlık ekiplerimizin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat devam etmektedir."