İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden, çıplak arama beyanında bulunan üniversiteliler hakkında suç duyurusu

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kayyum rektör protestolarına ilişkin gözaltına alınan bazı öğrencilerin ''çıplak arama'' beyanının gerçeği yansıtmadığını öne süren İstanbul Emniyet Müdürlüğü, beyanda bulunan üniversiteliler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.11-01-2021 13:22

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kayyum rektör protestolarına ilişkin gözaltına alındıklarında kendilerine çıplak arama dayatması yapıldığına dair beyanda bulunan öğrenciler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

Gözaltına alınan bazı kişilerin 'çıplak arama ve kötü muameleye maruz kaldıkları' yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne süren İstanbul Emniyet Müdürlüğü, beyanda bulunan üniversiteliler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

Gözaltı sırasında yapılan işlemlere ilişkin E.G., Y.Ö., Z.A.Ç., Ö.Ö. ve H.R.S. isimli öğrenciler tarafından basın ve sosyal medya yoluyla 'çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı' beyanlarında bulunulduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Konuya ilişkin yapılan işlemlerin tetkiki ve yakalama/üst arama sırasındaki kamera kayıtları titizlikle incelenmiştir. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir. İşlemler Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi'nin 9. maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.  Asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunan şahıslar hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır."