İstanbul Büyükşehir Belediyesi 150 mahalleye 150 kreş açacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından "Yuvamız İstanbul" projesi kapsamında 150 mahalleye 150 kreş açılacağı duyuruldu.28-09-2019 17:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) ‘150 mahalleye 150 kreş’ sloganıyla başlatılacak ‘Yuvamız İstanbul’ projesi kapsamında Pendik’te inşa edilecek ilk kreşin temeli atıldı.

İmamoğlu konuyla ilgili olarak, “Adil koşullarda yetişmek ve eğitim görmek; eşit, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmek hayata gözlerini İstanbul’da açan çocuğun hakkı” dedi.

3-5 YAŞ ARALIĞINDAKİ ÇOCUKLARIN ÜÇTE İKİYE YAKINI EĞİTİMDEN YOKSUN

İstanbul’da yaşayan 0-3 yaş grubundaki çocuklar arasından kreş ya da anaokuluna gidenlerin oranının yüzde 15’i geçmediğini vurgulayan İmamoğlu “3-5 yaş arasındaki çocuklarımızın, üçte ikiye yakın kısmı eğitim imkanlarından uzak. Esenyurt, Bağcılar, Ümraniye, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Sancaktepe, Sultanbeyli, Fatih, Esenler gibi ilçelerde kent ortalamasının altında okul var. Bu ilçeler aynı zamanda sosyoekonomik açıdan en dezavantajlı ailelerin yaşadığı ilçeler. Üstelik 0-5 yaş grubundaki çocuk nüfusunun da en fazla olduğu ilçeler. Örneğin İstanbul Esenyurt’ta okula gitmeyen 0-5 yaş çocuk oranı, Türkiye’nin en dezavantajlı 21 ilinde okula gitmeyen çocuk oranından bile daha yüksek” dedi.

"PROJEDEN 15 BİN ÇOCUK YARARLANACAK"

Proje kapsamında ilk etapta Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü’nde toplam 11 kreş inşa edilecek. Bu kreşlerden 1000 çocuk yararlanacak. 150 kreşin faaliyete geçmesiyle, İBB kreşlerinden yararlanan çocuk sayısı 15 bin olacak.

150 KREŞİN ARDINDAN HEDEFTE 961 MAHALLE VAR

Farklı tiplerde inşa edilecek kreşlerin inşaat ve yapım maliyetleri, 2 milyon 500 bin lira ile 4 milyon lira arasında değişecek. Kaliteli prefabrik yapılar olarak tasarlanan kreşler, yapısal çelik elemanlarla modüler sistemle planlandı. Kreşlerin yapımında sürdürülebilirlik ve ekolojik duyarlılık ilkeleri gözetilecek.

Bu konuyu bir seferberlik gibi gördüklerini vurgulayan İmamoğlu, 150 kreşle başlangıç yaptıktan sonra kentin 961 mahallesine kreş açmayı hedeflediklerini söyledi.