İstanbul Bahçelievler'de 7 katlı bina çöktü: '2,5 katı kaçak'

İstanbul Valiliği'nden Bahçelievler'de çöken binaya ilişkin yapılan açıklamada, "Siyavuşpaşa Mahallesi'nde saat 14.44'de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çökmüştür" denildi.14-02-2020 16:29

İstanbul Bahçelievler'de 7 katlı bir bina çöktü. İstanbul Valiliği, çöken binanın kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltıldığını ve içinde kimsenin yaşamadığını açıkladı.

İstanbul’un Bahçelievler İlçesi Emek Caddesi Narlı Sokak'taki 7 katlı boş bir binanın saat 14.44 sularında çökmesi üzerine, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, yıkılan binanın çevresinde güvenlik önlemi alırken, enkaz altında insan olması ihtimaline karşı, Acil Durum ve Afet Yönetim Başkanlığı (AFAD) ve Bahçelievler Belediyesi arama kurtarma ekibi de olay yerine geldi.

Çöken binanın yanındaki zarar gören bir apartman da tedbir amaçlı tahliye edildi.

VALİLİKTAN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden Bahçelievler'de çöken binaya ilişkin yapılan açıklamada, "Siyavuşpaşa Mahallesi'nde saat 14.44'de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çökmüştür" denildi.

Olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekiplerinin sevk edildiği belirtilen açıklamada, "Çevrede güvenlik önlemleri alınmıştır. Çökme sırasında herhangi bir vatandaşımıza yönelik olumsuz bir durum olup olmadığı araştırılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

BAHÇELİEVLER BELEDİYE BAŞKANI: ALT KATA BOŞ OLDUĞU İÇİN KAĞIT TOPLAYICISI GİRDİĞİ SÖYLENİYOR

NTV'nin aktardığına göre, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır Çöken bina ile ilgili, "Şu an için can kaybı yok. Alt kata boş olduğu için kağıt toplayıcısı girdiği söyleniyor. Bazı görgü tanıkları çıktığını söylüyor. Çalışmalar devam ediyor. Yandaki binalar önlem amaçlı boşaltıldı" dedi.

'YARIN YIKILACAKTI'

Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır çöken bina ile ilgili yaptığı yeni açıklamada, "Bu bina yarın resmi bir şekilde, planlı bir şekilde yıkılacaktı. Bu sabah bazı kişiler binanın taşıyıcı kolonlarındaki demirleri satmak için almışlar. Mahalleli görmüş. Demirler gidince bina 2-3 saat sonra çöktü" ifadelerini kullandı.

(Binanın çökmeden önceki görüntüsü)

'BİNANIN 2,5 KATI KAÇAK'

NTV'nin haberine göre, 1991 yılında yapılan binanın 2,5 katının kaçak olduğu aktarıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Binanın çökmesine ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

VALİ YERLİKAYA: YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bahçelievler’de yıkılan yedi katlı binanın enkazı önünde yaptığı açıklamada, enkaz altında yaşam belirtisine rastlanmadığını belirtti.  

Vali Yerlikaya şöyle dedi: “Enkazın altında bir yaşam belirtisi bulunmadı. Hiç kimsenin olmadığını düşünüyoruz. Buna rağmen arkadaşlarımız buradaki hafriyatı çekecekler. Bina yıkılması inşallah son bulur. Buradan bir ders çıkarmalıyız. Hasarlı olduğu tespit edilen binaları bir an önce yıkmamız lazım.”