İşsizlik Fonu'nda biriken para 130 milyar TL'ye ulaşırken, 122 milyar TL'nin akıbeti meçhul!

Yurttaşlara işsiz kaldığı dönemde ödeme yapmak üzere kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken para 130 milyar TL'ye ulaştı. İşsizlere yapılan ödemeler dahil fonun giderleri ise 8 milyar TL oldu.06-11-2019 07:42

Yurttaşların işsiz kaldıklarında yararlanmaları için kurulan ancak hükümetin kamu bankalarını finanse etmek için bile kullandığı İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken para 130 milyar liraya ulaşırken işsizlere yapılan ödemeler ise “devede kulak” kaldı. İşsizlere ödemeler dahil fonun giderleri 8 milyar lira olurken “122 milyar lira nereye gitti” sorusu gündeme geldi.  Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SGK) gelecek yıl bütçeden yapılacak transfer miktarı ise dudak uçuklattı.

GELECEK YIL 138 MİLYAR TL'YE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, hükümetin 2020 Yıllık Programı’nda, toplam fon varlığının 138.1 milyar liraya ulaşması hedefleniyor. Bu yıl bütçeden SGK’ye faturalı ödemeler, ek karşılıklar, devlet katkısı, emeklilere yapılan ek ödeme, prim teşviklerinden kaynaklanan transferler dahil 192 milyar lira transfer yapılacağı tahmin edildi. Ancak, SGK gelecek yıllarda da açık verecek. SGK’nin bu yıl sonunda 39.2 milyar lira, gelecek yıl ise 50.1 milyar lira açık vermesi öngörülüyor.