'İsrail'in Basra Körfezi'ne yerleşmesi savaşa neden olabilir'

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı, İsrail'in Basra Körfezi'ne yerleşmesinin bölgede savaşa neden olabileceğini söyledi.12-08-2019 16:53

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alirıza Tengsiri, İsrail’in, ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda kurulması öngörülen deniz koalisyonunu kapsamında bölgeye gelmesinin savaşa yol açabileceğini söyledi.

Tengsiri, “Siyonist İsrail rejiminin Basra Körfezi'ne gelmesi yasadışıdır, savaş ve çatışmalara neden olabilir, bundan da ABD ve İngiltere sorumludur” dedi.

ABD ve İngiltere’nin bölgedeki varlıklarını meşrulaştırmak için çeşitli senaryolar tasarladığını belirten Tengsiri, “Amerikalılar, İran kara sularına yakın petrol tankerlerine saldırıp, sonra suçu İran’ın üzerine attı. ABD ve İngiltere, şimdi de bölgede yasadışı bir ittifak kurarak senaryolarını yürütmeye çalışıyor” diye konuştu.

'ABD VE İNGİLİZ GEMİLERİNE EL KOYABİLİRİZ'

İran’ın istediği zaman ABD ve İngiltere donanmaları tarafından koruma atına alınsa bile bölgede her gemiyi alıkoyma gücüne sahip olduklarını belirten İranlı komutan, “İran, bu bölgede daha önce ABD ve İngiliz askerlerini gözaltına aldı. Gemileri korumakla yükümlü bu askerler, koruyabilseydi kendilerini korurdu” ifadelerini kullandı.

İranlı komutan, İran’ın kendi petrolünü ihraç edebildiği müddetçe Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini koruyacağını söyledi.