İsrail'de 'Yahudi ulus devlet' yasası kabul edildi

İsrail Parlamentosu, ülkede büyük tepki gören 'Yahudi ulus devlet' yasasını kabul etti.19-07-2018 13:24

İsrail Parlamentosu (Knesset), tartışmalara neden olan 'Yahudi ulus devlet' yasasını kabul etti.

Muhalefetin karşı çıktığı, Arap milletvekilleri ve Filistinlilerin ise 'ırkçı' olarak nitelendirdiği yasa tasarısına ilişkin oylama sabah erken saatlerde yapıldı. Tasarı, 55 "hayır" oyuna karşılık 62 "evet" oyuyla meclisten geçti.

MUHALİFLER PROTESTO ETTİ, DESTEKLEYENLER FOTOĞRAF ÇEKİLDİ

Sert tartışmalara neden olan yasanın kabul edilmesinin ardından Filistin asıllı İsrail milletvekilleri tasarının yazılı olduğu kopyaları yırtarak yasayı protesto etti. Protesto nedeniyle mecliste tansiyon artarken, görevliler Filistin asıllı milletvekillerini meclis salonundan dışarı çıkardı.

Yasaya destek veren Yahudi milletvekilleri, meclisin tasarıyı onaylamasının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

İleri Hatırlatıyor

İSRAİL VATANDAŞI 2 MİLYON FİLİSTİNLİNİN HAKLARI YOK SAYILACAK

Başta 'İsrail vatandaşı 2 milyona yakın Filistinlinin haklarının yok sayılması' olmak üzere birçok eleştiriye maruz kalan yasa tasarısına daha önce Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'den de itiraz gelmişti.

Rivlin geçen günlerde milletvekillerine gönderdiği mektupta, söz konusu yasanın dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan Yahudileri "incitebileceğini", kabul edilmesi halinde İsrail'in bu tasarı nedeniyle ayrımcılık eleştirilerine maruz kalabileceğine dikkati çekmiş ve yasa tasarısında değişikliğe gidilmesi gerektiğini dile getirmişti fakat bu öneri milletvekilleri ve yasaya destek veren siyasi partiler tarafından kabul görmemişti.

ÜLKENİN RESMİ DİLİ İBRANİCE OLDU

İsrail'in bir anayasası olmadığı için devletin anayasası mesabesindeki "temel kanunlarının" içine girecek olan yasayla İsrail Devleti, tüm dünya Yahudilerinin temsilcisi etnik-dini bir devlet olarak tanımlanıyor.

Halihazırda uygulamada var olduğu belirtilen ayrımcı politikaları yasayla hükme bağlayacak tasarıyla, daha önce resmi dil sayılan Arapça'ya sadece özel statü tanındı ve ülkenin tek resmi dili İbranice oldu.

'İSRAİL BİR YAHUDİ DEVLETİDİR'

Bununla birlikte tasarının en çok tepki çeken diğer maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor:

"Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir, İsrail bir Yahudi devletidir, İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi anavatanıdır, hukukta bir boşluk olduğunda Yahudi şeriatı referans alınacaktır, dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır, Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve İsrail'in başkenti birleşmiş Kudüs'tür."

İsrail dünyanın değişik bölgelerinde bulunan Yahudileri İsrail'e gelip yerleşmeye teşvik ederken, 1948'de vatanlarından sürdüğü Filistinlilere geri dönme hakkını tanımayı ise reddediyor. (AA)