İsrail, Filistin halkına saldırmaya devam ediyor: Can kaybı 220'ye yükseldi

İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana devam eden Gazze'ye dönük saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 220'ye yükseldi.19-05-2021 13:09

İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine ve Filistin halkına dönük saldırıları devam ediyor. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in hava saldırıları sonucu 63'ü çocuk olmak üzere ölü sayısının 220'ye yükseldiği ve en az 1500 Filistinlinin yaralandığı duyuruldu. İsrailli yetkililer ise Gazze'yi yöneten Hamas'ın roket saldırılarında ikisi çocuk 12 İsraillinin öldüğünü açıkladı.

İsrail ile Hamas arasındaki gerilim ablukadaki Gazze Şeridi'nde devam ederken, İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te düzenlenen protestolara saldırısı sürüyor. Alınan son bilgiye göre, protestolar esnasında en az iki eylemci daha vurularak öldürüldü. Batı Şeria'da en az 20 Filistinli gözaltına alındı.

41 BİN 897 ÇOCUK ETKİLENDİ

İngiltere merkezli Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children), Gazze Şeridi'nde 50'den fazla okulun zarar gördüğünü söyledi. Bu zararın, 41 bin 897 çocuğu etkilediği belirtildi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise Gazze'den atılan roketler sonucu İsrail'de üç okulda hasar olduğunu kaydetti.

'SINIR KAPILARI AÇILSIN'

Gazze Şeridi'ndeki 'insani krizden' endişe duyduklarını aktaran BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İsrail ablukası altındaki bölgede Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarının açılması için çağrıda bulundu.

İkinci haftasına giren hava saldırılarının yanı sıra, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının da halk sağlığını tehdit ettiğini aktaran UNRWA'nın açıklamasında, "İnsanlar sığınacak yer ararken salgın hala 'acil durum' statüsünü koruyor" denildi.