İsrail Başbakanı Netanyahu: İsrail’in parçası olacak topraklar için harita çalışmasına başladık

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump ile ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırdıkları anlaşma kapsamında, Batı Şeria'dan bazı parçaları kendi topraklarına katmak üzere çalışmalara başladıklarını belirtti.09-02-2020 13:02

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump ile ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırdıkları anlaşmaya göre, İsrail'in bir parçası olacağını iddia ettikleri toprakların harita çalışmalarının yapılması aşamasında olduklarını ve birkaç hafta içinde bu çalışmaların biteceğini belirtti.

Haritanın kapsadığı tüm topraklarda, egemenlik anlayışının uygulanacağına işaret eden Netanyahu, bunun, Batı Şeria'daki gayrimeşru yerleşim bölgeleri ile Agvar bölgesinin tümünü kapsadığını kaydetti.

Netanyahu, İsrail için Batı Şeria'sız bir vatanın söz konusu olmayacağını iddia etti.

FİLİSTİN’İN TEPKİSİ

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Netanyahu'nun "Batı Şeria'nın bazı bölümlerini kendi topraklarına katmak için harita çalışmaları yaptıkları" ifadelerine cevap verdi.

Rudeyne, Filistin haritasının dünyaca bilinip kabul edildiği bildirirken "Devletin haritası, Birleşmiş Milletler'in kararlarına göre dünyanın kabul ettiği bir haritadır." dedi.

Haritanın, 4 Haziran 1967 sınırlarında ve başkenti Doğu Kudüs olan bir devlete ait olduğuna işaret eden Rudeyne, "Bundan başka bir haritayla hiçbir şekilde ilişkiye geçmeyiz." ifadesini kullandı.

Ebu Rudeyne, bölgede ve dünyada istikrar ve güvenliği sağlayacak tek haritanın, bu olduğunu vurguladı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte, Kudüs'ün bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olması öngörülen 'Yüzyılın Planı' adını verdiği 'Ortadoğu Barış Planı'nı açıklamıştı.

Planın açıklanmasının ardından tepkiler yükselirken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Halkımız bu planı tarihin çöplüğüne atacak" demişti.