İsrail ateşkesi tekrar çiğnedi: Gazze'ye saldırılar devam ediyor

İsrail'e ait savaş uçakları, Gazze ve İsrail arasında ateşkes kararı olmasına rağmen saldırılarına devam ediyor.27-03-2019 08:58

Fotoğraf: Arşiv

İsrail'e ait savaş uçaklarının, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait 2 noktayı bombalamasının ardından, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kentinin doğusunda Hamas'a ait bir mevzinin daha İsrail tarafından vurulduğu aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan, saldırıda can kaybı veya yaralanan olup olmadığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ'NDEN AÇIKLAMA: 

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de yayımladığı yazılı açıklamada, savaş uçaklarının Gazze'nin güneyinde Hamas'a ait askeri bir kompleksin içindeki bazı hedefleri bombaladığını kaydetti.

Açıklamada, bu saldırıların, Gazze'den İsrail'e roket atılması ve yanan balon gönderilmesine karşılık düzenlendiği iddia edildi. Gazze'de yaşananların sorumlusunun Hamas olduğu ileri sürülen açıklamada, ordunun İsrail vatandaşlarını korumakta kararlı ve farklı senaryolara hazır olduğu ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusu, dün yayımladığı açıklamada, Gazze'den atılan bir roketin İsrail'in güney sınırında açık bir alana düştüğünü duyurmuş fakat Hamas, saldırıyı onların yapadığını söylemişti.

Gazze'den atılan roket, önceki gün sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki Şaron bölgesinde bir eve düşmüş, bunun üzerine İsrail ordusu akşam saatlerinde Gazze'ye saldırı başlatmıştı.

ATEŞKESE RAĞMEN SALDIRIYA DEVAM ETTİ

Hamas, önceki gün yerel saatle 22.00'de Mısır'ın arabuluculuğunda Gazze'de ateşkese varıldığını duyurmuş, ancak buna rağmen İsrail bombardımanı sabaha kadar devam etmişti.