İspanya'dan Katalan lider Puigdemont için tutuklama kararı

İspanya, Katalan lider Carles Puigdemont ve Katalonya'nın 4 eski bakanı hakkında Avrupa Birliği çapında tutuklama kararı talep etti.02-11-2017 19:55

İspanya'da savcılar, geçtiğimiz hafta tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve İspanya hükümeti tarafından görevinden alınan Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti üyeleri hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapamında Katalan lider Carles Puigdemont ve 13 eski bakan hakkında İspanya Yüksek Mahkemesi'nde dava açılmıştı. 

8 BAKAN HAKKINDA TUTUKLAMA TALEBİ

Perşembe günü (bugün) Madrid'de görülen duruşmaya 9 bakan katılırken, 30 Ekim'den beri Belçika'da bulunan Puigdemont ve 4 bakan ise katılmadı. İfadesini veren 9 bakandan 8'i hakkında tutuklama talep edilirken, Katalonya'nın eski Ticaret Bakanı Santi Vila için ise 50 bin euro kefalet bedeli belirlendi. Vila, Katalonya Parlamentosu'nda bağımsızlık oylaması öncesi istifa etmişti.

KATALAN LİDER İÇİN AB ÇAPINDA TUTUKLAMA TALEBİ

Duruşmaya katılmayan ve Belçika'da bulunan Puigdemont ve 4 eski bakan hakkında ise Avrupa Birliği (AB) ülkeleri çapında tutuklama kararı çıkartılması talep edildi. Puigdemont, duruşma öncesinde İspanya'ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını söylemişti.