İspanya'da rapçi Hasel'in tutuklanmasına karşı ülke ayakta

İspanya'da monarşi karşıtı olan Katalan rapçi Pablo Hasel'in tutuklanması kitlesel eylemlerle protesto edildi.18-02-2021 21:45

İspanya’da polise ve kraliyet ailesine sosyal medyada hakaret ettiği gerekçe gösterilerek 9 ay hapis cezası alan Katalan rapçi Pablo Hasel’in serbest bırakılması için gerçekleşen protestolar ülke geneline yayılarak ikinci gününde devam ediyor. Polisle eylemciler arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Barselona’da binlerce eylemci çöpleri yaktı ve havai fişekle polise karşılık verdi.

Uluslararası Af Örgütü, daha önce muhafazakar bir hükümet tarafından yürürlüğe giren İspanya'nın 2015 Kamu Güvenliği Yasası ile pek çok sanatçının yargılandığını, Hasel’in davasının bu konuyla alakalı en günceli olduğunu belirtti.

İspanya’nın sol koalisyon hükümeti geçen hafta ülkenin suç koduyla alakalı değişiklik yaparak ifade özgürlüğü içeren hakaretler için hapis cezasını kaldıracağını söylemişti.

Pek çok sanatçı ve ünlü kişi Hasel’e destek verdiğini açıkladı. Destek verenler arasında film yönetmeni Pedro Almodovar ve Hollywood yıldızı Javier Bardem yer alıyor.