İspanya: Türkiye solunum cihazlarımıza el koydu

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha González, aralarında solunum cihazlarının da bulunduğu kendilerine ait tıbbi malzemelerin Türkiye'de tutulduğunu söyledi.04-04-2020 12:30

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en çok can kaybına yol açtığı ikinci ülke olan İspanya'dan Türkiye ile ilgili bir iddia geldi. Dışişleri Bakanı Arancha González, aralarında solunum cihazlarının da bulunduğu kendilerine ait tıbbi malzemelerin Türkiye'de tutulduğunu söyledi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs kısa sürede dünya çapında bir krize dönüşürken salgından en çok etkilenen ülkelerin başında İspanya geliyor. Ülkede son resmi açıklamaya göre 10 bin 935 kişi hayatını kaybetti.

Solunum cihazı gibi kritik tıbbi malzeme desteği için AB ve NATO’ya çağrılar yapılan ülkeden bir iddia ortaya atıldı. Dışişleri Bakanı Arancha González, ülkesinin satın aldığı ve aralarında solunum cihazlarının da bulunduğu tıbbi malzemelerin Türkiye’den çıkışına izin verilmediğini öne sürdü.

Gonzalez, “Türkiye tıbbi cihazların ihracatına virüsle mücadele kapsamında oluşabilecek ihtiyaçlar kapsamında sınırlama getirdi. Bu durumun kısa sürede çözülmesini umuyoruz” dedi.

‘3 MİLYON EURO ÖDEDİK’

Sözcü'nün El Pais’den aktardığı haberde Türkiye’nin daha önce NATO müttefiki olarak 25 ton tıbbi malzeme içeren bir yardımı İspanya gönderdiği belirtilirken, Castilla-La Mancha ve Navarra yönetimlerinin açıklamalarına da yer verildi. Castilla-La Mancha özerk yönetimi sözcüsü, 150 solunum cihazını üç hafta önce 3 milyon euro bedelle aldıklarını ancak Türkiye’nin bunları iki hafta süreyle sınırda tutma kararı bulunduğunu ifade etti.

Sözcü, İspanya Dışişleri Bakanlığı’nın uçağın diplomatik uçuş kapsamında ayrılmasına izin verilmesini talep ettiğini, Türkiye’nin de bunu kabul ettiğini ancak uçağın gönderilmediğini vurguladı.