‘İslam’ı teşvik için para aktarılıyor, Balkanlar Erdoğanlaşıyor’

Die Welt gazetesi, AKP hükümetinin Bosna Hersek’teki nüfuzunu artıtırmaya çalıştığını belirterek, iktidarın İslam’ı teşvik etmek Balkanlara para aktardığını yazdı. Gazete, “Balkanlar Erdoğanlaşıyor” ifadelerini kullandı.19-11-2018 13:30

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, "Balkanlardaki Erdoğanlaşma" başlıklı haberinde, Türkiye’nin özellikle Bosna Hersek’te İslam’ın rolünü ve etkisini güçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu yazdı.

‘TÜRKİYE İSLAMI TEŞVİK İÇİN BALKANLARA BÜYÜK PARA AKTARIYOR’

İslam’ın ülkede genel itibariyle "liberal" yaşandığı ifade edilen haberde, Türkiye’nin bunu değiştirmek istediği belirtildi. Başkent Saraybosna’dan izlenim türünde yazılan haberde, "Türkiye Bosna-Hersek’te İslam’ı teşvik etmek ve Osmanlı mirasına sahip çıkmak için büyük para aktarıyor" ifadeleri yer aldı.

TİKA ÜZERİNDEN ÇEŞİTLİ SEKTÖRLERDE MİLYONLARCA EURO’LUK YATIRIM!

Türkiye’nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Bosna-Hersek’e 70 milyon euro tutarında yatırım yaptığı ve Türkiye’nin bu parayla sadece camileri finanse etmediği, aynı zamanda enerji, altyapı, bankacılık ve telekomünikasyon branşlarına da yatırım yaptığına da haberde dikkat çekildi.

‘ERDOĞAN DA İZETBEGOVİC DE MÜSLÜMAN KARDEŞ’Çİ’

Haberde, AKP hükümetinin bu yöndeki çabalarının amacının bölgede "nüfuz ve güç" elde etmek olduğu ifadeleri yer aldı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birbirlerine "kardeşim" diye hitap ettiği ve her ikisinin de Müslüman Kardeşler’den etkilenmiş olduğu ayrıntısına da haberde yer verildi.

ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI

Erdoğan, 24 Haziran’da yapılan erken seçimler öncesinde Avrupa’daki seçmenlere hitap ettiği tek konuşmasını geçen yıl 20 Mayıs’ta Saraybosna’da yapmıştı. Erdoğan konuşmasında, “Bugün kimi Avrupa ülkeleri, şahsımıza ve ülkemize karşı terbiyesizlik düzeyine varan davranışlar sergileyebiliyorsa bunun sebebi oradaki Türklerin dağınıklığıdır” demişti. DW Türkçe’nin aktardığı habere göre Erdoğan konuşmasında yurt dışında yaşayan Türkleri birlik olmaya çağırmıştı.

EDİTÖRÜN NOTU: İLERİ’DE BALKAN YAZILARI

AKP hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başta Bosna-Hersek olmak üzere Balkanlar’daki faaliyetleri İleri Haber Köşe Yazarı Özgür Dirim Özkan tarafından yakından takip ediliyor.

Özkan'ın, iktidarın Balkanlar’daki politikalarını anlattığı yazılarını İleri Haber’de takip edebilirsiniz.