İŞKUR'da 'TYP' oyunu: İşsizliği az gösteriyorlar

İş ve meslek danışmanları ile yapılan araştırmada İŞKUR’un işsizlik konusundaki yargıları üzerine çarpıcı sonuçları ortaya çıktı. Araştırmanın en dikkat çekici tespitlerinden biri de İŞKUR'un, istihdamın siyasi ayağı olarak kullanıldığı yönündeki yorum oldu.31-03-2019 09:38

Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü akademisyenleri Doç. Dr. Barış Seçer ve Araştırma Görevlisi Efe Çınar, 2018 yılında yaptıkları “İş ve Meslek Danışmanlarının Bakış Açısından İşsizlik ve Danışmanlık” isimli çalışmayla danışmanların işsizlikle ilgili yargılarını mercek altına aldılar.

Araştırmaya, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesinde çalışan ve görevi işsizlere, mesleki becerilerine en uygun işi bulmak olan 22 “iş ve meslek danışmanı” katıldı. Danışmanlar, isimleri yerine numaralandırıldılar.

‘TYP’LİLER İSTİHDAM İÇİNDE GÖSTERİLİP İŞSİZLİK DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR’

Araştırmaya göre Türkiye’deki istihdam politikalarının işsizliği önleyemediğini düşünen danışmanların oranı yüzde 16.7. Danışman 11, İŞKUR’un uyguladığı istihdam politikalarının yanlış olduğunu ifade ederek, “İstihdamın siyasi ayağı olarak kullanılan bu kurumda gerçekten gerekli meslek edindirme kursları açılmamaktadır” dedi. İŞKUR’un, belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı vb. kamu kurumlarına 6 ile 9 ay gibi sürelerle geçici işçi alımı yapan Toplum Yararına Programı'nı (TYP) da eleştiren Danışman 11, "Bu kurumlarda temizlikçi olmak için bile siyasiler devreye girebiliyor. Bu kişilerin sigortası yatırıldığı için işsizlik rakamları düşük sayılıyor” şeklinde konuştu.

Duvar’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre Danışman 11’in sözünü ettiği, kısa adı TYP olan “Toplum Yararına Program”, seçim öncesi istihdamı geçici olarak arttırmak için kullanılacağı iddiasıyla gündeme gelmişti. Fakat TYP şöyle işliyor: İŞKUR, kişileri asgari ücret ve sigorta karşılığında temizlik, park düzenlemesi, okullarda bakım onarım gibi işlerde istihdam ediyor. Bu kişilerin ücreti İşsizlik Fonu’ndan ödeniyor. Kişiler TYP’li olarak bir yılda en fazla 9 ay, toplamda ise en fazla 24 ay çalışabiliyor.