İŞKUR da ‘kandırılmış’

Yüzlerce kişinin çalışmadığı halde “çalışıyor” gösterildiği, işçilerin sahte belgelerle istihdam edilmiş gibi gösterildiği ortaya çıktı.23-01-2018 08:41

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne bağlı Mali Büro ekipleri, 'Kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarına yönelik çalışma başlattı.

Yapılan çalışmalardan sonra Diyarbakır merkezli İstanbul, Ankara, Antalya, Adıyaman ve Tekirdağ'da eş zamanlı operasyon yapıldı. İş-Kur ile sözleşme imzalayan firma yetkililerinin de bulunduğu 51 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 40 şüpheli gözaltına alındı.

İŞ-KUR’I DA ‘KANDIRMIŞLAR’: YÜZLERCE KİŞİ ‘ÇALIŞIYOR’ GÖSTERİLMİŞ

Operasyon kapsamında 49 firmanın İş-Kur ile yaptıkları sözleşme gereği kursiyerlerin kurs gördükleri meslekte sigortalı olarak fiilen çalışabilecekleri şekilde istihdam edilmesi hükümlerine uymayarak, yaklaşık 750 kişiyi asgari ücretli çalışmadıkları halde çalışıyormuş gösterdikleri belirtildi. Odatv’de yer alan habere göre, Emniyet Müdürlüğü'ne verilen sigortalılık belgeleri ve ücret bordrolarının incelenmesinde, 750 kişinin çalışmadıkları halde çalışmış gibi gösterildiği, kurs açılmadan önce iş yerinde çalışan işçilerin sahte belgelerle istihdam edilmiş gibi gösterildiği tespit edildi.

PATRONLAR, KART ŞİFRELERİNİ ALIP PARAYI GERİ ÇEKMİŞ

İşverenlerin, ATM kartları şifrelerini alarak, bu hesaplara para yatırıldığı, söz konusu paranın sonra tekrar işveren tarafından çekilerek, bu işyerinde asgari ücretli olarak çalışmış izlenimi verdikleri tespit edildiği kaydedildi.