İskenderun’un tek yeşil alanına göz dikildi!

AKP’li belediye, İskenderun'un tek yeşil alanı olan Ziraat Bahçesini imara açtı. ‘Tek nefes alanımız’ diyen çevreciler ve halk tepkili.31-01-2018 10:56

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Sakarya mahallesinde bulunan ve ilçenin tek yeşil alanı olan 267 dönümlük Ziraat Bahçesi, 2017 yılında AKP’li İskenderun Belediyesi tarafından Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Arazinin üzerinde hastane yapılacak olmasına ise ilçe sakinleri ve çevreciler tepki gösterdi.

İskenderun Çevre Koruma Derneği Üyesi Ercüment Kimyon, sanayi tesislerinin olması nedeniyle ilçenin yoğun göç aldığını belirtti. İskenderun Devlet Hastanesi’nin iki farklı bloktan oluştuğunu ve eski bir yapı olan A blok için yıkım kararı alındığını aktaran Kimyon, bu yıkım nedeniyle Sağlık Bakanlığı'nın yeni bir hastaneyi gündeme getirdiğini söyledi.

‘AKP İLÇEDEKİ TEK YEŞİL ALANA GÖZ DİKTİ’

350 ila 600 yataklık bir hastanenin planlandığını ifade eden Kimyon, “Yeni hastane için AKP Hükümeti, İskenderun'un iradesini dikkate almadan tek nefes alanı olan 267 dönümlük arazide bulunan Ziraat Bahçesi'ne göz dikti" dedi. Ziraat Bahçesi'nin kentin nefes alanı olduğunu vurgulayan Kimyon, Sağlık Bakanlığı’nın yeşil alanı yok ederek hastane yapmasının doğru olmadığını aktardı.  

İlçede bulunan sivil toplum örgütleriyle (STÖ) bir araya geldiklerini ve Ziraat Bahçesi’nin imara açılmaması konusunda hem fikir olduklarını ifade eden Kimyon, halkın da yeşil alanın yok edilmesine tepkili olduğunu söyledi. Kimyon, “AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayan bize, İskenderun’da yeni hastane için yeterli alanı bulamadıkları için Ziraat Bahçesi'ni imara açtıklarını aktardı" diye konuştu.

‘ÇARPIK KENTLEŞMEYİ ÇÖZMEK YERİNE SON YAŞAM ALANI İMARA AÇILIYOR’

İskenderun’un tek yeşil alanını koruyacaklarını vurgulayan Kimyon, hükümetin kentte bulunan sosyal alanları yaşanabilinir bir yer haline getirmesi gerektiğini aktardı. MA’da yer alan habere göre Kimyon, şöyle dedi: “Hükümet çarpık kentleşmenin yarattığı sorunları çözmek yerine ilçenin son yaşanılabilinen alanını imara açarak son nefes alanını da yok etmeye çalışıyor. Kentin tek yeşil alanı olan Ziraat Bahçesi'nin hastane yeri olmasına karşıyız.  Kent sakinleri ve çevreciler olarak yeşil alanın yok edilmemesi için tüm hukuki mücadeleyi yürüteceğiz.”