İşkenceyle katledilen Amine'nin davasında skandal karar

Batman’da kız kardeşi Amine Demirtaş'a 1 hafta boyunca işkence edip daha sonra da elektrik vererek katleden ağabeye ‘İyi hal indirimi’ uygulandı.26-11-2017 09:10

Batman’da ‘telefon şifresini vermediği’ iddiasıyla kız kardeşi 17 yaşındaki Amine Demirtaş’a 1 hafta boyunca pense, tahta ve plastik sopalarla işkence eden, daha sonra vücuduna su döküp, elektrik vererek katleden ağabey Kasım Demirtaş’ın ’Eziyet çektirerek kardeşi kasten öldürme’ suçundan yargılanması tamamlandı. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile yargılanan Demirtaş'a, Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, "yargılama sürecindeki davranışları ve gösterdiği pişmanlığı" ’iyi hal’ nedeni sayarak, cezayı ömür boyu hapis cezasına indirdi.

DHA'nın aktardığına göre; aynı dosyada yargılanan anne Adalet ve baba Mehmet Mahsum Demirtaş’ın ise beraatlerine karar verildi. Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu karara karşı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yaptı.

Batman’da 31 Temmuz 2016 tarihinde 112 Acil’e yapılan ihbarda, Huzur Mahallesi’ndeki bir evde yaralı biri olduğu bildirildi. Bölgeye gelen sağlık ekibi, Amine Demirtaş’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemede, Amine'nin vücudunda mor, sarı ve yeşil renklerde çok sayıda darp izi ile kesik, kemik kırıkları olduğu ve elektrik verilerek öldürüldüğü saptandı.

Polislerin yaptığı incelemede evde elektrik akımı vermeye yarayan üçlü priz, kablo parçaları, metal parçası, pense, cımbız, pet şişe, kova, ıslak bez ve 90 santimlik tahta sopa bulundu.

Otopside ise, Amine’nin sırt ve kalçasında yaygın şekilde sopa darbelerine bağlı bir haftalık yaralar, kabuk tutmuş yara izleri, kol kemiklerinde kırık, göğüste yara sıyrıkları, sol diz ve bacağında kemiğe kadar uzanan kesikler, alın bölgesinde yaralanma ve yırtık tespit edildi. Amine'nin cansız bedeni otopsinin ardından defnedilirken, olayla ilgili araştırma başlatıldı.

İfadesi alınan Amine'nin kardeşi C.D., ağabeyi Kasım’ın, Amine’nin telefon ve şifresini istediğini, ablasının vermemesi üzerine de tahta sopa ile onu dövdüğünü söyledi. C.D., babasının ağabeyine, 'Amine’yi döverken başına vurmamasını', annesinin de 'fazla dövmemesini' söylediğini anlattı. Kardeş C.D., odaya baktığında ağabeyi Kasım’ın, bir ucunu sivrilttiği prize takılı kabloyu Amine’nin dizine değdirdiğini söyledi.

1 HAFTA İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILDI

C.D.’nin ifadesi üzerine gözaltına alınan baba 51 yaşındaki Mehmet Masum, anne 53 yaşındaki Adalet ve ağabey Kasım Demirtaş tutuklandı. Adli Tıp’tan alınan raporda, Amine’nin vücudunda beden travmasına bağlı yumuşak doku zedelenmesi, iki kolunun önlerinde kırıklar ve beyin kanaması tespit edildi, ölümünün vücuduna elektrik verilmesinden kaynaklandığı bildirildi. Raporda, Amine’nin vücudundaki yaralanmaların, olay gününe kadar olan bir haftalık süreçte oluştuğunun tespit edildiği ifade edildi.

SAVCI: BACAKLARINA ELEKTRİK VEREREK ÖLDÜRDÜ

Savcılık, anne Adalet ve baba Mehmet Masum Demirtaş hakkında ’İcrai davranışa eşdeğer ihmali davranışla eziyet çektirerek alt soyu kasten öldürme’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar, ağabey Kasım Demirtaş hakkında ise ’Eziyet çektirerek kardeşi öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle iddianame hazırladı. Soruşturma sürecinde, tutuklu baba ve anne 4 ay sonra tahliye edildi. 
İddianamede, Amine’nin bir hafta boyunca aldığı darbelerle eziyet çekerek öldüğünü belirten savcı, Kasım Demirtaş’ın kardeşini, 1 haftalık süreçte kimi zaman elle, kimi zaman tekme atarak kimi zaman da tahta ve plastik sopalarla baş bölgesi dahil olmak üzere vücudunun birçok yerinden darp ettiğini vurguladı. 
Kasım Demirtaş’ın bir ucunu prize taktığı kablonun metal kısmını Amine'nin bacaklarına değdirerek elektrik verdiğini belirten savcı, Amine Demirtaş’ın eziyet çektirilerek öldürüldüğünü kaydetti.

Kasım Demirtaş iddianameye yansıyan ifadesinde şunları söyledi:

"Vücudunun farklı yerlerine ve başına birçok kez tekme, tokat, tahta sopa ve plastikle vurdum. Ne kadar kendisini dövsem sonuç alamayacağımı anladım. En son bir ucunu prize taktığım kablonun ucunu 5-6 kez diz altlarına ve bacaklarına değdirdim. Korksun diye önce ıslattım, sonra bir kablo parçası ile elektrik vermek istedim. Kablonun bir ucunu yerdeki prize, diğer ucunu ayaklarına tuttum. 5-6 kez kısa süreli elektrik verip, çekiyordum."

Savcılık ifadesinde oğlu Kasım Demirtaş’ın Amine’yi dövdüğünü gördüğünü ve sırtına ve kafasına vurmaması için 'uyardığını' söyleyen baba Mehmet Mahsum Demirtaş ise mahkeme ifadesinde oğluna, kızını dövmesini ya da öldürmesini söylemediğini öne sürdü.

İddianamenin kabulünün ardından görülen ilk duruşmada, Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği’nin davaya katılım talepleri kabul edildi.

’İYİ HAL’ İNDİRİMİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Kasım Demirtaş’a, ’Eziyet çektirerek kardeşi karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın "yargılama sürecindeki davranışları ve gösterdiği pişmanlığı" gerekçesiyle, ’iyi hal’ indirimi uygulayarak cezayı ömür boyu hapis cezasına indirdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, anne Adalet ve baba Mehmet Masum Demirtaş’ın ise kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi. Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu, kararın yasaya ve usullere aykırı olduğu gerekçesiyle Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yaptı.