İşini geri isteyen Mahir Kılıç ölüm orucuna başlayacak

104 gündür açlık grevinde olan Mahir Kılıç, 26 Şubat'ta eylemini ölüm orucuna dönüştürme kararı aldı.24-02-2018 11:12

Necdet Berkay Sağol / @BerkaySagol

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ firmasında çalışırken, açtıkları kadro davası nedeniyle işten atılan Mahir Kılıç 104 gündür açlık grevinde. Kılıç, kendisi ile birlikte işten atılan işçilerin işlerine iade edilmesi için başlattığı açlık grevini 26 Şubat itibari ile su, şeker ve  B-1 vitaminlerini de keserek, ölüm orucuna dönüştürmeye karar verdi.

'SADECE BEN DEĞİL EŞİM, ÇOCUĞUM DOĞMAMIŞ ÇOCUĞUM DA AÇ'

26 Şubat Pazartesi günü ölüm orucuna başlayacağını açıklayan Mahir Kılıç, İleri'ye konuştu. İnsanlar 104 gündür hiç bir adım atmayan sendikayı ve CHP'yi eleştirmiyor diyen Kılıç, "9 ay önce 150 tane güvenlik kamerası olan bir yerde amirine saldırdı diye iftira atıldı ve kıdem tenzili bile almadan direkt olarak işten çıkarıldım. Sigortalı olarak başka bir yerde çalışamıyorum."

"104 gündür açlık grevindeyim sadece ben değil eşim, çocuğum ve doğmamış çocuğum da aç. İnsanlar beni eleştiriyor ölüm orucu kararı aldım diye ama 104 gündür hiç bir adım atmayan ne sendikayı ne de CHP'yi kimse eleştirmiyor. Bir insanın bu kararı alması tabi ki zor kimse düşünmüyor bu insanlar aylardır ne yiyor ne içiyor diye. Kızım okula giderken beslenme çantasına ne koyuyor, ben kızımın istediği bir şeyi alamadığım zaman zaten ölüyorum." ifadelerini kullandı.

ARKADAŞLARINDAN ÇAĞRI

Kılıç ile birlikte belediye binası önünde eylem yapan 7 arkadaşı, Kılıç’ın ölüm orucu kararından vazgeçmesi yönünde ikna etmeye çalıştıklarını duyurdu. Arkadaşlarının ölümü ya da sakat kalması üzerinden bir iş talepleri olmadığını belirten işçiler, kamuoyuna Kılıç’ı ikna etmeleri için girişimde bulunma çağrısında bulundu.