İşine geri dönen akademisyen ikinci mesai gününde tekrar işten çıkarıldı

Avrasya Üniversitesi tarafından görevine son verilen ve yürütmeyi durdurma kararı ile işine dönen akademisyen Murat Büyükyılmaz, ikinci mesai gününde üniversitenin mütevelli heyeti kararıyla tekrar işten çıkarıldı.03-09-2019 18:59

Sakıncalı olduğu iddiasıyla Avrasya Üniversitesi tarafından görevine son verilen akademisyen Murat Büyükyılmaz, yürütmeyi durdurma kararı ile işine dönüşünün ertesi gününde üniversitenin mütevelli heyeti kararıyla tekrar işten çıkarıldı.

Avrasya Üniversitesi’nde iktisat dersleri veren Murat Büyükyılmaz isimli akademisyenin güvenlik soruşturmasını geçerek başladığı görevine, yaklaşık bir buçuk ay sonra 22.10.2018 tarihinde ’sakıncalısın’ denilerek son verilmişti.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı ile işine geri döneceğini Twitter'dan yaptığı paylaşımla açıklayan akademisyen Murat Büyükyılmaz, “9 ay sonra güzel haber, mahkeme kararıyla işime geri dönmek için başvuruyorum. Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Avrasya Üniversitesi’nin tarafımı işten çıkartma kararının yürütmesini durdurdu” diye paylaşımda bulunmuştu.

'GECİKMELİDE OLSA HUKUK VE ADALET TECELLİ EDECEK'

Tekrar işten çıkarılma kararının ardından konuşan akademisyen Murat Büyükyılmaz, “Avrasya Üniversitesi yönetiminin ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum, Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen böyle gerekçesiz ve anlamsız bir karara imza atmış olmaları çok üzücü. Demek ki beni, tekrar kovmak için geri çağırmışlar. Tüm anayasal haklarımın  ve hak edişlerimin takipçisi olacağım. Gecikmeli de olsa hukukun ve adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

'KEYFİ VE DAYANIKSIZ BİR KARAR'

16 Punto’nun haberine göre, açıklamalarda bulunan Murat Büyükyılmaz'ın avukatı Özgür Urfa ise, “İşten çıkartma kararı, mahkemenin yürütme durdurma kararının etrafından dolanmak ve uygulamamak için alınmış keyfi ve dayanaksız bir karardır. Aylardır süren dava sürecinde yürütme durdurma kararı aldıktan sonra kararı uygulamayan üniversite bu kararla açıkça suç işlemektedir. Mahkeme kararını uygulamamak sebebiyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca ikinci kez işten çıkartma kararına karşı da iptal davası açacağız” dedi.