'İsim referandumunun' tarihi belli oldu

İki ülke arasındaki anlaşmaya yönelik referandum tarihi belirlenirken, muhalefet hem anlaşmaya, hem referanduma karşı çıkıyor.30-07-2018 23:47

Makedonya Meclisi, Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim anlaşmasına ilişkin istişari referandumunun 30 Eylül'de düzenlenmesi kararı aldı.

Mecliste bugün (30 Temmuz) düzenlenen oturumda, iki ülke arasındaki anlaşmaya ilişkin referandum düzenlenmesi için oylama yapıldı.

Oylamada, 120 koltuklu meclisten 68 milletvekili referandumun düzenlenmesi lehine oy kullanırken, hiçbir milletvekili "hayır" ya da "çekimser" oy kullanmadı. 52 milletvekili ise oylamaya katılmadı. 

Meclis Başkanı Talat Caferi, referandum sorusunun "Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek AB ve NATO üyeliğine var mısınız?" şeklinde olacağını açıkladı.

Bu anlaşmaya karşı çıkan muhalefet partisi İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) milletvekilleri ise referandum sorusunun kesinleştirilmemiş, çok anlamlı ve vatandaşlar için manipülatif olduğu gerekçesiyle salonu terk ederek oylamaya katılmadı.

Ayrıca, Arnavutlar İçin İttifak Partisi Başkanı Ziyadin Sela, Arnavutça'nın bu anlaşmada resmi dil olarak geçmediğinden referandumun gerekli olmadığını ifade etti.

VMRP-DPMNE Genel Sekreteri İgor Yanuşev, oturum öncesi yaptığı açıklamada, muhalefet tarafından olası bir boykota değinerek, partisinin üst düzey organlarının bu yönde karar almalarının ardından kararın kamuoyu ile paylaşılacağını vurguladı.

Yazarlarımızdan Özgür Dirim Özkan'ın konuyla ilgili yazdığı "Kuzey Makedonya: Bir NATO projesi" isimli yazıya ulaşmak için tıklayın.

Yazarlarımızdan Özgür Dirim Özkan'ın konuyla ilgili yazdığı "Makedonya sorunu: Sorunun tarihsel kökenleri" isimli yazıya ulaşmak için tıklayın.