İSİG Şubat ayı raporu: Kadınlar ya sigortasız ya kayıt dışı çalışırken ölüyor!

İSİG Meclisi Şubat ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda, kadın işçilerin ölümlerine dikkat çekilirken, kadınların ya kayıt dışı ya da sigortasız çalıştırıldığı vurgulandı.04-03-2019 12:54

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Türkiye’de 2019 yılının ilk iki ayında en az 284 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. Şubat ayında en az 125 işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada kadın işçi ölümlerine dikkat çekildi.

Kadın işçi ölümlerinin en çok kayıt dışı çalışmanın yüksek olduğu tarım-orman işkolunda gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, trafik ve servis kazaları, ezilme-göçük ve yüksekten düşme de kadın iş cinayetlerinin diğer başlıca nedenlerini oluşturduğu kaydedildi.

Öte yandan, son yıllardaki kadın iş cinayetlerinde, kadın işçilerin işyerinde ya da iş yolunda bir erkeğin şiddeti sonucu ölümlerindeki artışa da dikkat çekildi.

'ÖLEN KADIN İŞÇİLERİN ÇOĞU SENDİKASIZ YA DA KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILIYOR'

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"2018 yılında yaşanan kadın iş cinayetlerinden 7’sinin nedeni kadınların işyerindeki ya da işyerine dışarıdan gelen bir erkek tarafından katledilmesi ya da cinsel ve fiziki şiddet görmesi. Bu durum işyerlerinin özellikle kadınlar bakımından güvensizliğini göstermeye yetiyor. Ölen kadın işçilerin çoğu sendikasız, en az yüzde 75’i ise kayıt dışı çalıştırılıyor. Kayıt dışı ölümlere ulaşmanın güçlüğü göz önüne alındığında hem kadın işçi ölümlerinin sayısının hem de ölümlerdeki kayıt dışı oranının çok daha yüksek olacağı görülüyor."

SGK İSTATİSTİKLERİNDE KADINLAR YOK!

Açıklamada, SGK istatistiklerinin özellikle kadın işçilere dair iş cinayeti, iş kazası ve meslek hastalıkları istatistikleri bakımından oldukça eksik olduğunun vurgulanırken, mevsimlik tarım işçileri, ücretsiz aile işçiliği, ev eksenli üretim, gündelikçilik, bakıcılık gibi kadın istihdamının yoğun olduğu alanların verilerde yer almadığı devletin bilinçli olarak kadın emekçilerin emeklerinin “görünmez”liğini derinleştirdiği ifade edildi.

ŞUBAT AYINDA 125 İŞ CİNAYETİ: 1’İ ÇOCUK, 9’U KADIN VE 3’Ü MÜLTECİ

Açıklamada en az 125 işçinin hayatını kaybettiği belirtilirken, veriler şöyle kaydedildi:

- Ölenlerin 9’u kadın işçi, 116’sı erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda ve tekstil işkollarında gerçekleşti.

- 15 yaşında bir inşaat işçisi çocuk işçi can verdi.

- 3 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 2’si Afganistanlı ve 1’i Suriyeli.

-  En çok iş cinayeti İstanbul, Kocaeli, Antalya, Manisa, İzmir, Mersin, Ankara, Elazığ, Kütahya, Muğla ve Urfa’da yaşandı.

- Ölenlerin 2’si (yüzde 1,6) sendikalı işçi, 123 işçi ise (yüzde 98,4) sendikasız.