İSİG: Mayıs ayında 232 işçi hayatını kaybetti

En az 13 emekçinin ‘'borç'' ve ''işsizlik'’ nedenleriyle intihar ederek hayatına son verdiği mayıs ayında, 232 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.03-06-2021 12:46

İleri Haber

İş Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mayıs 2021 iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre, mayıs ayında en az 232 işçi, 2021 yılının ilk beş ayında ise en az 972 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Rapora göre, tedavisi mümkün olan bir salgın yüzünden emekçiler ölmeye devam ediyor. Bu ölümlerin en çıplak gerçekliği ise sağlık alanında görüldü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü’nün açıklamasına göre dünyada en az 115 bin sağlık çalışanı yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye'de ise bir ayda 43 eğitim, 15 sağlık ve 14 belediye emekçisi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

13 EMEKÇİ BORÇ VE İŞSİZLİK SEBEBİYLE İNTİHAR ETTİ

En az 13 emekçinin ‘'borç'' ve ''işsizlik'’ nedenleriyle intihar ederek hayatına son verdiği mayıs ayında, işçilerin ölümüne en fazla sebebiyet veren durumlar Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, intihar, kalp krizi, elektrik çarpması ve boğulma olarak tespit edildi.

Bir ay içinde 3 çocuk işçi yaşamını yitirirken, iş cinayetlerinde ölenlerin 20’si kadın işçi, 212’si ise erkek işçi olarak kayıtlara geçti.

1 MİLYON 300 BİN EV İŞÇİSİ KADIN KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR

Kadın işçiler açısıdan sömürü koşulları hem ev içinde, hem kamusal alanda, hem iş yerinde yoğunlaşıyor. Milyonlarca kadın, gündelik yaşamda ekonomik şiddet ve erkek şiddeti ile baş etmeye çalışıyor. Dünyada yüzde 75’i kayıt dışı çalışan toplamda 67 milyon ev işçisi bulunuyor. Türkiye’de ise bu sayı yaklaşık 1 milyon 300 bin.

Çalışma saatleri ve ücret konusunda belli bir standarta sahip olmayan ev işçisi her 10 kadından 3’ü cinsel, fiziksel şiddete ya da mobbinge uğruyor.