IŞİD’lilerle aynı yerde görüşe çıkmak istemeyen siyasi tutuklular darp edildi

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutuklular, ailelerinin ve kendilerinin can güvenliği dolayısıyla IŞİD'lilerle aynı yerde görüşe çıkmak istemediğini söylediği için gardiyanlar tarafından darp edildi.06-07-2019 14:09

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutuklular, 1 Temmuz günü aileleri ile yaptıkları açık görüş sırasında IŞİD’li tutukluların da görüş için bulundukları bölüme getirilmesine kendilerinin ve ailelerinin can güvenlikleri dolayısıyla karşı çıktı. Siyasi tutuklulardan Ali Okutan, IŞİD’lilerle aynı salonda açık görüşe çıkmayı reddettikleri için koğuşlarına baskın düzenleyen gardiyanlarca darp edildiklerini söyledi.

Siyasi tutukluların, IŞİD’li tutukluların da görüş için bulundukları bölüme getirilmesine kendilerinin ve ailelerinin can güvenlikleri dolayısıyla karşı çıkması üzerine görüşün sonlandırılmasıyla aileler yakınları ile sadece 5 dakika görüşebilmiş oldu.

SALDIRIYA UĞRADIĞINI TELEFONDA ANLATTI

Kürkçüler Cezaevi’ndeki siyasi tutuklulardan Ali Okutan’ın ağabeyi Düzgün Okutan, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda olan biteni şöyle anlattı:

“Adana Kürkçüler Cezaevi’nde yatmakta olan kardeşimin görüşüne gittim. Sadece beş dakika görüşebildik, tutsakları DAİŞ’lilerle (IŞİD) birlikte aynı görüş odasında beraber çıkardılar. Hakaret edip tehdit ettiler. Daha sonra müdürle görüşmek istedik reddettiler. Kapıdan çıkarken tutsakların slogan sesleri dışarı çıkana kadar yankılandı.”
Bunun ardından ise bugün ailesini telefonla arayan Ali Okutan, 1 Temmuz’daki görüşmenin ardından gardiyanların saldırısına maruz kaldıklarını aktardı.

'BU UYGULAMADAN VAZGEÇİLMEDEN GÖRÜŞE ÇIKMAYACAĞIZ'

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Okutan, ulaştığı ailesine “Gardiyanlar ‘arama’ adı altında koğuşları basıp, bizi darp ediyor. 1 Temmuz’daki görüş sırasında DAİŞ’liler bizi tehdit etti. Gardiyanlar bizi koğuşa götürene kadar darp etti. Bizim ve ailemizin can güvenliği yok. Bu uygulamadan vazgeçilmeden görüşe çıkmayacağız” dedi.

'İHD VE YETKİLİLER BU DURUMA MÜDAHALE ETSİN'

Ağabeyi Düzgün Okutan da yakınlarının IŞİD’liler ile aynı salonda görüşe çıkarılmasının provokasyon olduğunu ifade etti.

“Bugün telefon görüşünde koğuşa götürülmeleri sırasında ve koğuşta saldırıya maruz kaldıklarını belirtti. Görüş gününden telefon görüş gününe kadar 3 kez saldırıya maruz kalmışlar. Hayatlarından endişeliyiz. İnsan Hakları Derneği ve yetkililer bu duruma müdahale etsin.”