IŞİD'li katliam sanığını hastalık gerekçesiyle tahliye etmişler

IŞİD'in Antep'te bir düğüne düzenlediği saldırının tutuklu sanığı sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Avukat "Biz de duruşmada öğrendik" dedi.01-10-2018 15:31

Gaziantep’te IŞİD’in bir düğüne saldırısı sonucu 56 kişinin hayatını kaybettiği katliam davasında tutuklu bulunan bir sanığın sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildiği ortaya çıktı.

20 Ağustos 2016 tarihindeki katliamının sanıklarından tutuklu Fadile Cabael, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek duruşma arasında tahliye edildi.

Fadile Cabael 16 Ekim 2016 tarihinde Antep’te IŞİD'in hücre evine düzenlenen operasyonda yakalanmış, Cabael’in eşi Mehmet Kadri Cabael’in de aynı operasyonda kendini patlattığı iddia edilmişti.

EŞİNİN PARMAK İZİ 10 EKİM KATLİAMINDA KULLANILAN ARAÇTAYDI

Yakalandıktan sonra tutuklanan Fadile Cabael, eşinin kendini patlatmadığını savunmuş ve sağlık sorunlarını dile getirmişti.

Operasyonda kendini patlattığı söylenen Mehmet Kadri Cabael’in aynı zamanda, 10 Ekim katliamında kullanılan araçta parmak izi bulunuyor..

'BİZ DE DURUŞMADAN ÖĞRENDİK'

Katliam davasının avukatlarından Eylem Sarıoğlu, Evrensel’e yaptığı açıklamada tahliyenin celse arasında yapıldığını kaydetti. “Biz de duruşmada öğrendik” diyen Sarıoğlu, Fadile Cabael'in 8 Haziran 2018 günü tahliye edildiğini aktardı. Cabael'in tahliyesine kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarının gerekçe gösterildiğini belirten Sarıoğlu, kararın celse arasında tutukluluk değerlendirme duruşmasında alındığını söyledi.

HDP MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul da konuyu Meclis gündemine getirdi. Fadile Cabael'in tahliyesinine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e sorular yönelten Toğrul, “Türkiye’de çok fazla hasta tutuklu bulunmakta ve birçok defa bu tutuklular içeride ölüme terk edilmektedir. Türkiye’de cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu sayısı kaçtır? Hali hazırda içerde bulunan diğer hasta tutuklular için neden tahliye kararı verilmemektedir?” dedi.

IŞİD TUTUKLULARININ BİRÇOĞU HASTALIK GEREKÇESİYLE TAHLİYE EDİLİYOR

IŞİD tutuklularının birçoğunun hastalık gerekçesiyle tahliye edilmesine karşın diğer hasta mahpusların tahliye edilmemesinin bilinçli bir politika olup olmadığını soran Toğrul, şu sorulara yanıt istedi:

- IŞİD terör örgütü tutuklularından kaçı mahkemelere sağlık raporları sunmuştur? Ve bu raporlar sonucunda kaçı tahliye edilmiştir?

- Türkiye’deki IŞİD terör örgütü tutukluları dışındaki diğer tutuklulardan kaçı mahkemelere sağlık raporu sunmuştur? Ve bu raporlar sonucunda tahliye edilen kaç kişi vardır?

- Bu raporlar sonucunda tahliye edilmeyenlerin tahliye edilmemesinin nedeni nedir?”