IŞİD'in kaçırdığı kadınlar Meclis gündeminde: 'Türkiye’nin başkentinde köle olarak satılan kadınların olması normal midir?'

HDP'li Feleknas Uca, IŞİD tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirilen Ezidi kadın ve çocukları Meclis gündemine taşıdı. Uca, "Türkiye’nin başkentinde köle olarak satılan kadınların olması normal midir?" diye sordu.05-08-2020 09:31

HDP Batman Milletvekili Felaknas Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılması talebiyle, soru önergesi hazırladı. IŞİD tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirilen Ezidi kadın ve çocuklar Meclis gündemine taşıyan Uca, "Türkiye’nin başkentinde köle olarak satılan kadınların olması normal midir? Köle olarak satın alınmış kadınlar ve çocuklar, IŞİD’li aileler tarafından Türkiye’nin başkentine nasıl bu kadar kolay getirilmektedirler?" diye sordu.

Feleknas Uca soru önergesinde IŞİD'in Ağustos 2014’te, Şengal’de Ezidi halkına yönelik yaptığı katliamın ardından binlerce kadını ve kız çocuğunu kaçırıp farklı ülkelerde köle pazarlarında sattığını ve bu ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu belirtti.

ANKARA VE KIRŞEHİR ÖRNEKLERİ

Son yıllarda Türkiye’de, kaçırılan kadınların ve çocukların izlerine rastlanıldığına dikkat çekilen önergede, “Çocuklar, IŞİD’li aileler tarafından yetimhanelere terk edilirken, kadınlar ise yıllar sonra, köle olarak satıldıkları kişilerden, akrabaları tarafından satın alınarak kurtarılmaktadırlar. Bu olayların sonuncusu, geçtiğimiz hafta Ankara’nın Sincan ilçesinde meydana geldi. Öte yandan, geçtiğimiz sene de Ankara Keçiören’de genç bir kadın köle olarak satıldığı bir aileden kurtarılmış ve bununla ilgili IŞİD emiri gözaltına alınmıştı. Yine Kırşehir’de IŞİD’li bir aile, kaçırdıkları iki kardeşi yetimhaneye bırakmış, Türkiye yargısı ise çocukları Türkiye’den almak isteyen ablalarına çocukları geri vermemektedir" ifadeleri yer aldı.

Uca, Oktay'a cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

- Yıllardır Ankara’da genç bir kadını köle olarak tutan ve sistematik işkenceye maruz bırakan IŞİD’li aile halen Ankara’da serbestçe dolaşabilmekte midir?

- Türkiye’de de birden çok bombalı eylem yapmış ve onlarca kişinin ölümüne sebep olmuş bir örgütün militanlarının, Türkiye’nin başkentinde nasıl ikamet edebilmektedirler?

- 2019 yılında Ankara Keçiören’de abisi tarafından kurtarılan kadını alıkoyan IŞİD’li gözaltına alınmıştı. Bu şahıs hakkında insan ticareti yapmak, zorla alıkoyma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, işkence ve istismar suçlarından kamu davası açılmış mıdır?

- Kaçırdıkları iki kardeşi Kırşehir yetimhanesine bırakan IŞİD’li aile hakkında başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?