Almanya’dan Barzani’ye

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Steinmeier, peşmergenin IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleyi desteklediklerini belirtti.16-08-2014 19:14

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Steinmeier, peşmergenin Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı verdikleri mücadeleyi desteklediklerini para yardımı yapacaklarını, silah yardımı için de görüştüklerini belirtti.

CİHAN’ın haberine göre Irak’ta yaşanan gelişmeleri incelemek için Erbil’e gelen Steinmeier Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Görüşme sonrası yapılan açıklamada Steinmeier, IŞİD'in bölgenin tamamını istikrarsızlığa sürüklemek istediğini belirterek Kürtleri desteklediklerini ve uluslararası toplumda desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

24,5 MİLYON EURO VE SİLAH YARDIMI

Yapılan görüşmede Barzani’nin kendilerine IŞİD’e karşı yeterli silah gücüne sahip olmadıklarını belirttiğini ve bu konu hakkında neler yapılabileceğini konuştuklarını söyleyen Steinmeier aynı zamanda Kürt Yönetimi'ne bölgelerinde bulunan sığınmacılar için 4.5 milyon Euro desteğinde bulunduklarını, önümüzdeki günlerde de 20 milyon Euro yardımda bulunacaklarını ifade etti.