İşçilere tehdit: 'Sizi de kapının önüne koyarım'

Kolin Grubu'nun yaptığı termik santral inşaatındaki işçiler , Çin'den işçi getirildiğini ,patronlar tarafından tehdit edildiklerini söyledi.23-07-2018 00:11

Soma’da Kolin Grubu’nun yapımını sürdürdüğü termik santral inşaatında işten çıkarılanların yerine bine yakın Çinli çalıştırıldığı öğrenildi. 

İşçilerin ifadesine göre inşaatta çalışan 4 bin 200 kişinin 1000’ni Çinlilerin oluşturdu . İşçiler “10 gün öncesinden gelmeye başladılar. Eski çalışanların yanına 3’e 4’e dağıttılar. Zaten inşaatın cıvata gibi tüm ekipmanları Çin’den geliyordu, şimdi de işçileri oradan gelmeye başladı. Bazen kendimi Çin’de zannediyorum” diye konuştu.

2 BİN İŞÇİ İŞSİZ KALDI

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Kolin Grubu’na bağlı Hidro- Gen AŞ, Efor Endüstriyel adlı taşeron şirketle yaptığı anlaşmayı geçen nisanda feshetmiş, taşerondaki 2 bin çalışan işsiz kalmıştı. 
Yaklaşık 10 gün önce termik santral inşaatına Çin’den işçi getirilmeye başlandığı ve sayılarının bine ulaştığı öğrenildi. 

Maliyeti asgari ücretin altında olduğu belirtilen Çinli işçilerin, diğer çalışanlar üzerinde baskı unsuru olarak kullanıldığı da söylendi.

"SİZİ DE KAPININ ÖNÜNE KOYARIM"

Aylardır “sizi de kapının önüne koyarım” tehdidiyle karşı karşıya olduklarını belirten bir işçi , “Saat 10.00’daki çay saatini bile kaldırdılar. ‘Çay içeni, telefonuyla oynayanı görürsek kapının önüne koyarız’ diyorlar. Aylardır tehditle gidiyoruz” yorumunu yaptı.

Adının açıklanmasını istemeyen aynı işçi çalışan 4 bin 200 kişinin bininin Çinlilerin oluşturduğunu da belirterek, “10 gün öncesinden gelmeye başladılar. Eski çalışanların yanına 3’e 4’e dağıttılar. Zaten inşaatın cıvata gibi tüm ekipmanları Çin’den geliyordu, şimdi de işçileri oradan gelmeye başladı. Bazen kendimi Çin’de zannediyorum” diye konuştu.

"EYLEMİMİZİ ŞİMDİLİK ERTELEDİK"

Bu durumun işyerinde huzursuzluk yarattığını da vurgulayarak, “Geçen gün giriş kapısı önünde toplanarak eylem yapma kararı aldık. Ancak işveren geri adım atacağını söyledi. Eylemimizi şimdilik erteledik” dedi. 

Tütün-Sen Genel Başkanı ve Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem de geçen günlerde sosyal medya hesabından, “Soma’daki Termik Santral inşaatına Kolin Çin’den işçi getiriyor. 1500 işçiden 500’ü geldi bile. Soma bir Çin’den göç almamıştı” paylaşımı yapmıştı.