İşçiler daha fazla üretmesine rağmen büyümeden pay alamıyor

DİSK-AR'ın yayınladığı rapora göre sermayedeki büyümeye rağmen işçilerin milli gelirden aldığı pay azalıyor.03-06-2021 12:05

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi'nin (DİSK-AR)'ın yayınladığı rapora göre, işçiler daha fazla üretmesine rağmen sermayedeki büyümeden pay alamıyor. İşçilerin milli gelirden aldığı pay azalırken, sermaye gelir artışı sağlıyor. Rapora göre 2021’in ilk çeyreği için açıklanan yüzde 7’lik büyüme oranı ücretlere yansımadı.

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, pandeminin eşitsizliği arttırdığını ve işçilerin milli gelirden aldığı payın artması gerektiğini söyledi. Çerkezoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK), Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 1. Çeyrek verilerini  ortaya koyan DİSK-Ar raporunu yorumlarken, yüzde 7'lik milli gelir artışının ücretlere yansımadığını vurguladı.

İŞÇİ ÜCRETLERİ EFLASYONUN ALTINDA KALDI

Çerkezoğlu, enflasyon ve sanayideki büyümeyi hesaba katarak ücretlerin genel olarak en az yüzde 24 zam alması gerektiğini söyledi. İşgücü ödemeleri yüzde 16 artarken enflasyon ve büyüme oranlarının toplamı yüzde 24,1 oldu.