İşçiler ABD'yi Sahte Dolar Yakarak Protesto Etti

İşçiler, Rahip Brunson kriziyle birlikte ABD'nin yaptırımlarını ve döviz kurundaki artışı fotokopi 10 bin dolar yakarak protesto etti.15-08-2018 12:04

Mersin'de Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bir grup temizlik işçisi, ABD'nin Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarına, temsili dolar ve iskambil papazı yakarak tepki gösterdi.

'YANSIN DOLAR, YANSIN AMERİKA'

Merkez Toroslar ilçesi Lütfi Oğuzca Parkı'nda mesai çıkışı toplanan işçiler, 'Dolar boz, oyunu boz' , 'Başka Türkiye yok, biz kazanacağız', 'Oyununuzu gördük, meydan okuyoruz', 'Bu ekonomi darbe girişimini de başaramayacaksınız' yazılı dövizler taşıdı. Grup, "Kahrolsun Amerika", "Yansın dolar, yansın Amerika", "Dolar ve dövize hayır", "Vatan sana canım feda", "Yaşasın Türkiye" sloganları attı. Çevre esnafı ve vatandaşların da destek verdiği protestoda işçiler daha sonra 100'erlik banknotlardan oluşan temsili 10 bin dolarla 'FETÖ'den yargılanan Rahip Andrew Craig Brunson'a gönderme yapılarak iskambil kâğıdındaki papaz resimlerini çakmakla yaktı. Bazı işçiler de temsili dolar yırttı.

'MAAŞLARIMIZ %50 ORANINDA ERİDİ'

İşçilerden Adil Muhtaroğlu, daha önce defalarca ABD'nin hadsiz ve emperyalist tutumuna karşı meydanlara çıkarak tepki gösterdiklerini belirterek, "Kendisini dünyanın sözde süper gücü olarak gören ABD'nin ne kadar çaresiz olduğunu ve şaşkınlıktan sağa sola saldırdığını görmekteyiz. ABD'nin bizlere daha önceki süreçlerde ne yapmak istediğini unutmadık, unutmayacağız. Süreci biz işçiler olarak çok yakından takip ediyoruz. Hiç şüphesiz ki bu durumdan en çok sabit geliri olan işçi ve emekçiler etkilenmiştir. Maaşlarımızda yüzde 50 dolaylarında erime meydana gelmiştir. Ancak sebebi ve sonucu ne olursa olsun her zaman devletimizin arkasındayız. Bizim cebimizde hiç dolarımız olmadığından bu fotokopi dolarları yakarak tepki gösteriyoruz" dedi. (DHA)