İşçi Partisi'nde sandıktan yine Corbyn galip çıktı

İngiltere'de anamuhalefet partisi konumundaki İşçi Partisi'nde liderlik yarışını, genel başkan Jeremy Corbyn kazandı.24-09-2016 14:31

İngiltere'de anamuhalefet partisi konumundaki İşçi Partisi'nde liderlik yarışını, genel başkan Jeremy Corbyn kazandı.

Sosyaldemokrat partinin, 'sol' kanadından gelen Corbyn, rakibi Owen Smith'i açık farkla geride bırakarak oyların yüzde 61.8'ini aldı.

BBC'nin haberine göre seçimde yarım milyondan fazla parti ve sendika üyesiyle, kayıtlı parti destekçisi oy kullandı.

Corbyn geçen yıl oyların yüzde 59.5'ini alarak göreve seçilmişti.

İşçi Partisi referandumda, İngiltere'nin AB'de kalması yönünde kampanya yürütmüştü. Sonuç tam tersi olunca referandumdan sonra İşçi Partisi milletvekillerinin büyük bir bölümü, Corbyn'in istifa etmesi gerektiğini savundu. Corbyn için verilen güvensizlik önergesine 229 milletvekilinden 172'si destek verdi. Ancak İşçi Partisi üyeleri ve partiyi destekleyen tabanda hâlâ büyük bir desteğe sahip olduğu belirtilen Corbyn istifa çağrılarını reddetti.

Sonuçlar, partinin Liverpool'daki kongresi öncesinde açıklandı. Sonuçların parti içinde sukuneti sağlayabileceği belirtiliyor.

Corbyn'in gölge kabinesinden istifa eden bazı milletvekillerinin görevlerine geri döneceği haber veriliyor. Jeremy Corbyn, kampanya sırasında da partinin birliğini yeniden sağlamak için çaba harcayacağını söylemişti.