İşçi Partisi lideri Corbyn'den Assange'ın ABD'ye iadesini durdurma çağrısı

İngiltere'de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'nin savaş suçlarını ifşa ettiği dile getirerek ABD'ye iadesinin durdurulması çağrısında bulundu13-02-2020 15:22

Boris Johnson, bu ay başlayacak dava hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, Başbakan'ın iki ülke arasındaki suçluların iadesi anlaşmasının "dengesiz" olduğunu kabul etmesi Avam Kamarası'nda şaşkınlık yarattı.

Independent Türkçe'nin haberine göre, İşçi Partisi lideri ayrıca, Harry Dunn isimli genci öldüren arabayı süren Anne Sacoolas'ın CIA casusu olduğu gerekçesiyle "korunmalı" olup olmadığını bilmek istediğini de söyledi.

Hüküm giymesi halinde ABD'de 175 yıla kadar hapisle karşı karşıya kalacak Assange hakkında konuşan Corbyn, böyle bir iadenin "gazeteciler için tehlikeli bir emsal teşkil edeceğine" dair uyarılarda bulunan Avrupa Konseyi'ne katılan parlamenterlere destek verdi.

Corbyn, ilgili mahkemeler Assange'ın "savaş suçlarını, sivil ölümleri ve büyük çaplı yolsuzlukları ifşa etme suçlamalarıyla" ABD'ye gönderilip gönderilmeyeceğine karar verdiğinde, tek taraflı düzenlemelerin "açığa çıkacağını" söyledi.

Corbyn, "Başbakan, bu iadeye karşı çıkılması ve gazetecilerle ifşacıların haklarının hepimizin iyiliği için desteklenmesi gerektiğini söyleyen, Avrupa Konseyi'ne gidecek parlamento raporunu kabul edecek mi?" diye sordu.

Buna karşılık Başbakan Johnson ise "Bireysel davalardan bahsetmeyeceğim ancak gazetecilerin ve ifşacıların haklarının korunması gerektiği açık ve bu hükümet bunu yapmaya devam edecek" dedi.

Londra'daki Belmarsh Cezaevi'nde tutulan Assange, gizli diplomatik ve askeri belgeleri teslim almak, ele geçirmek ve ifşa etmek gibi, 17'si Casusluk Yasası kapsamında olmak üzere 18 suçla itham ediliyor.

WikiLeaks'in ifşaatları arasında, 2007'de Bağdat'ta Reuters'ın haber fotoğrafçısı ve onun şoförünün de içlerinde bulunduğu en az 9 erkeği öldüren ABD Apache helikopter saldırısının video görüntüleri de yer alıyor.

Parlamenterlerin raporu, Assange'ın ABD'ye iadesinin engellenmesi için geçen yıl çağrıda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Özel Raportörü'nün tavsiyesini destekliyor.