İşçi dayanışması: Grevdeki Bakırköy Belediyesi işçilerine 7 ilden destek

İşçi dayanışması: Grevdeki Bakırköy Belediyesi işçilerine 7 ilden destek

Grevdeki işçilere bugün İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Denizli, Bilecik ve Isparta’dan Belediye-İş üyesi işçiler desteğe geldi.

Ersan Kınık - @ErsanKinik

“Sıfır zam” politikası nedeniyle TİS görüşmelerinin olumsuz kaldığı Bakırköy Belediyesi’nde işçilerin grevi 24. gününde. Belediye-İş Sendikası öncülüğünde devam eden greve bugün 7 ilden işçiler desteğe geldi. İşçiler, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirerek, taleplerini yineledi.

Bakırköy Belediyesi ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) İstanbul 2 No'lu Şube arasında yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediyenin “sıfır zam” politikası nedeniyle anlaşma sağlanamamıştı.

Bunun üzerine greve çıkan işçiler, 24 gündür direnişlerini sürdürüyor. Grevdeki işçilere bugün İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Denizli, Bilecik ve Isparta’dan Belediye-İş üyesi işçiler desteğe geldi.

Kalabalık bir şekilde belediye önünde sloganlarla direnen işçilere, bariyerlerle çok dar bir alan bırakıldı. Bunun üzerine bariyerleri aşmaya çalışan işçilerle polis arasında küçük bir arbede yaşandı. Arbedenin ardından işçiler Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. Burada yapılan açıklamasında, grev alanının polis bariyerleriyle kapatılmasına tepki gösterildi. “Yaşasın işçilerin birliği”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kerimoğlu şaşırma sabrımızı taşırma”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarının atıldığı eylemde çeşitli döviz ve pankartlar taşındı.

‘PARANIN ‘PUL’ OLDUĞU DÖNEMDE SIFIR ZAM ÖNERİYORLAR’

Basın açıklamasını Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube başkanı Savaş Doğan okudu. Belediye-İş’in Bakırköy Belediyesi’nde 36 yıldır örgütlü olduğunu ancak Genel-İş’in haksız itirazı nedeniyle sürecin gecikmeli başladığını söyleyen Doğan, Bakırköy Belediyesi’nin uzlaşmaz tutumu nedeniyle greve çıktıklarını hatırlatarak, “Paranın pul olduğu, enflasyonun yüzde 40’ları 50’leri aştığı bu dönemde Bakırköy Belediyesi yönetimi bize sıfır zam” önerdi diyerek, grev öncesinde de grev anında da diyaloga kapalı olmadıklarını belirtti.

‘BU ÇOCUKLARA BU ZULMÜ YAŞATMAYA KİMİN HAKKI VAR?’

“İçinde biraz insaf, biraz insanlık olanlara sesleniyoruz” diyen Doğan, “Buradaki her bir emekçi; onlar anne, baba, eş. Onlar alın teriyle geçinen insanlar. Etrafta çocuklar göreceksiniz. O çocuklar, grev çadırına gelip annelerini, babalarını bekleyen çocuklar. Onların şu anda burada olmak yerine evlerinde olmaları, parklarda oyun oynaması gerekmiyor mu? Bu çocuklara bu zulmü yaşatmaya kimin hakkı var?” diye sordu.

Olumsuz hava koşullarında da direnmeye devam etmek zorunda olduklarının altını çizen Doğan, “Bir yandan hastalık, bir yandan hava koşulları, sabahtan akşama kadar grev çadırında ekmekleri için mücadele eden Bakırköy emekçileri, hiç kimseden sadaka istemiyor. Bakırköy emekçileri, kimseden han, hamam, ihale, imar ayrıcalığı da istemiyor. Bir buçuk yılı aşkın süredir aynı ücretle yaşam mücadelesi veren Bakırköy emekçileri sadece alın terlerinin, emeklerinin karlığını istiyorlar” dedi.

CHP YÖNETİMİNE TEPKİ

CHP yönetimine de tepki gösteren Doğan, sürecin diyalog içinde ve bir an önce bitmesi için soğukkanlılıkla çaba harcandığını söyledi.

Bakırköy Belediyesi ile son görüşmelerini grevlerinin 22. gününde yapıldığı bilgisini veren Doğan, belediyenin 2022 yılı için yüzde 7 zam teklifinde bulunduğunu söyleyerek, “Enflasyonun yüzde 40’ı yüzde 50’yi aştığını söyleyen partinin belediye başkanının teklifi bu” şeklinde konuştu.

‘HER ŞEYİ GÖZE ALACAK KADAR KARARLIYIZ’

Açıklama, Doğan’ın son olarak “Kimse bizi ekmeğimizle test etmesin, sabrımızı zorlamasın. Sizin yatlarınız, katlarınız, makamlarınız olabilir. Bizim aldığımız ücretten başka gelirimiz, ekmeğimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok. Biz ekmeğimiz için her şeyi göze alacak kadar kararlıyız” sözleriyle sona erdi.

Basın açıklamasının ardından işçiler, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda halay, horon ve oyun havalarıyla direnişini sürdürdü.