Irkçılar Yine Göçmenleri Hedef Aldı: 500 Bin Kişi Gönderceğiz

Irkçılar, göçmenler üzerinden nefret söylemlerini sürdürüyor. Ülkede gelecek hafta sonu yapılacak seçim öncesinde ırkçıların hedefinde yine göçmenler var.02-09-2018 20:04

İsveç'te ırkçı İsveç İçin Alternatif Partisi (AFS), Halmstad kentinde yaptığı mitingde seçimi kazandıkları takdirde en az 500 bin göçmeni ülkelerine göndermeyi vadetti.

AFS, ülkede gelecek hafta yapılacak seçimler öncesinde Halmstad kentinde bir miting düzenledi.

Göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen İsveç Demokratlar Partisi'nden istifa ederek mecliste bağımsız milletvekili olarak devam eden Jeff Ahl, burada yaptığı konuşmada, İsveç'te yaşayan 500 bin göçmenin evine gitme vakti geldiğini savunarak, bunun gerçekleşmesi için seçmene AFS'ye oy verme çağrısında bulundu.

'SOKAKLARIMIZDA IRKÇI İSTEMİYORUZ'

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı mitingde, 150 kadar kişi, "Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz'' şeklinde slogan attı. Polis, her iki grubun arasında kavga çıkmasını engellerken bir kadın, ırkçı Jeff Ahl'ın yüzüne tükürdü.

ALANDA ANONS YAPTILAR

Öte yandan, miting alanında havaalanında uçuşlar için yapılan anonslara benzer tarzda içeriği değiştirilmiş bir de anons yapıldı. Anonsta, ''Türkiye, Afganistan, Irak, Suriye, Romanya, Somali, Özbekistan, Fas ve Eritre'ye gidecek uçaklar kalkmak üzere. Bir daha gelmemek şartıyla göçmenler bu uçaklara binsin ve İsveç'i terk etsin." ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

İsveç Demokratlar Partisinde üç milletvekilinin İskandinavya Direniş Harekatına (NMS) bağlı neo-Nazi grubu ile ilişkisinin ortaya çıkmasından sonra, bu milletvekilleri partiden ihraç edilmişti. İhraç edilen milletvekilleri de harekete geçerek geçen sene AFS'yi kurmuşlardı.