İran'da koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 145'e yükseldi

İran'da koronavirüs salgını sebebiyle 21 kişi daha yaşamını yitirirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 145'e yükseldi.07-03-2020 15:40

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 21 kişi daha yaşamını yitirirken, salgın sebepli hayatını kaybedenlerin sayısı 145'e yükseldi.

Kovid-19, İran'da başta başkent Tahran olmak üzere hızla yayılıyor. Ölen 145 kişi arasında eski Vatikan Büyükelçisi ve ülkenin önde gelen din adamlarından Hadi Hüsrevşahi, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Muhammed Mirmuhammedi, İran'ın eski Şam Büyükelçisi Hüseyin Şeyhulislam ve Tahran Milletvekili Fatma Rehber de yer aldı.

Çin'den sonra en çok can kaybının yaşandığı İran'da virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edildi. Ülkenin tamamına yayılan virüsten dolayı hastalananların sayısı 4 bin 747'ye ulaşırken, 913 hastanın tedavi sonrası iyileştiği açıklandı.

Salgınla mücadele kapsamında büyük kentlerin girişlerinde halkın seyahatini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturuldu. Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler, spor ve sanatsal faaliyetler 20 Mart'a kadar iptal edildi.

İran'da 24 milletvekilinin de koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı.