İran'da düşen özel jetin kara kutuları Paris’te açıldı

İran’da 11 kişinin hayatını kaybettiği özel jetin kazasını çözecek karakutular Paris’te açıldı. İncelemenin en geç 10 gün içinde tamamlanacağı ve raporun ay sonunda hazır olacağı belirtildi.11-04-2018 06:33

İran’da düşen ve 3’ü mürettebat 11 kadına mezar olan Başaran Holding’e ait jet kazası çözülüyor. Cenazelerden 10’u, facianın ardından Türkiye’ye getirilmiş, İran yönetimi, kaptan pilot Beril Gebeş’in naaşının bulunması için bölgeyi karış karış bilen köylüleri seferber etmişti. Kaynaklar Gebeş’in naaşının bulunması için yoğun çaba harcandığını belirterek “Yakında bu konuda da bir gelişme olabileceği ümidini taşıyoruz” demişti.

ÜÇLÜ HEYET

Kazayı İran soruşturuyor, Türkiye’den iki uzman da destek veriyor. Jetin üreticisi Kanada’dan da bazı uzmanlar heyete dahil oldu. Türkiye, İran ve Kanada temsilcileri uçuş verilerinin kaydedildiği FDR ile kokpitte yapılan konuşmaların kaydedildiği CVR’ı, kamuoyunda bilinen adıyla kara kutuları, Paris’te götürdü. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre kara kutular, Paris’te bu konuda uzman bir laboratuvarda açıldı ve analiz süreci başlatıldı.

EN GEÇ 10 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK

Çalışmalara heyet de eşlik edecek. Kaynaklar, kara kutular üzerinde yapılan çalışmaların en geç 10 gün içinde tamamlanmasını beklediklerini belirterek, “Ay sonuna kadar kazaya ilişkin bir ön raporun çıkacağını düşünüyoruz” dedi.