İran Ulusal Kriz Yönetimi Kurum Başkanı da koronavirüse yakalandı

İran'da Ulusal Kriz Yönetimi Kurum Başkanı İsmail Necar'ın da koronavirüsüne yakalandığı açıklandı.09-03-2020 12:43

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı en az 194'e yükselirken, İran Ulusal Kriz Yönetimi Kurum Başkanı İsmail Necar'ın da koronavirüsüne yakalandığı açıklandı.

Kovid-19, İran'da başta başkent Tahran olmak üzere hızla yayılıyor. Ölen 145 kişi arasında eski Vatikan Büyükelçisi ve ülkenin önde gelen din adamlarından Hadi Hüsrevşahi, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Muhammed Mirmuhammedi, İran'ın eski Şam Büyükelçisi Hüseyin Şeyhulislam ve Tahran Milletvekili Fatma Rehber de yer aldı.

Çin ve İtalya'dan sonra en çok can kaybının yaşandığı İran'da virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edildi. Ülkenin tamamına yayılan virüsten dolayı hastalananların sayısı 4 bin 747'ye ulaşırken, 913 hastanın tedavi sonrası iyileştiği açıklandı.

Salgınla mücadele kapsamında büyük kentlerin girişlerinde halkın seyahatini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturuldu. Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler, spor ve sanatsal faaliyetler 20 Mart'a kadar iptal edildi. İran'da 24 milletvekilinin de koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI 194’E ULAŞTI

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, dün düzenlediği basın toplantısında koronavirüs salgınıyla ilgili son 24 saatte ait bilançoyu açıkladı. Ülkede salgın nedeniyle ölenlerinin sayısının 49 kişi daha artarak 194’e ulaştığını, 743 kişide koronavirüs tespit edildiğini, virüs teşhisi konulan kişi sayısının ise 6 bin 566’ya çıktığını bildirdi.