İran, nükleer anlaşma yükümlülüklerini askıya alıyor

İran nükleer anlaşmada yer alan bazı yükümlülükleri yerine getirmeyeceği ifadesinde bulundu.05-09-2019 00:13

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin tek taraflı çekildiği nükleer anlaşma sonrasında İran'a uygulanmaya başlanan ekonomik yaptırımların sınırlandırılması için AB ülkeleriyle yapılan müzakerelerden sonuç alınmadığını ve İran’ın üçüncü kez 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltacağını duyurdu.

İran, 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın şartlarına tam uyması koşuluyla 15 milyar dolar kredi verilmesi konusunda Fransa’dan gelen öneriyi de reddetmişti.

KISITLAMALARA UYULMAYACAK

Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ile buluşmasının ardından yaptığı ortak basın toplantısında, 6 Eylül'de başlayacak nükleer faaliyetleriyle ilgili atacakları adımın içeriğini de duyurdu.

Ruhani, başta uranyum zenginleştirme olmak üzere nükleer araştırma-geliştirmeye konusunda anlaşmada yer alan kısıtlamalara uymayacaklarını söyledi. Ruhani, bu konuda Nükleer Enerji Kurumu’ndan gerekli adımları atılması talimatını verdi.

60 GÜNLÜK EK SÜRE

Ruhani, ayrıca İran nükleer anlaşmasına taraf ülkelere İran’ın isteklerinin karşılanması için 60 günlük ek bir süre tanıdıklarını ifade etti.

Tahran yönetimi geçtiğimiz aylarda nükleer anlaşmayı imzalayan Avrupa ülkelerin İran’ın taleplerini yerine getirmediği belirterek iki kez taahhütlerini azaltmıştı. (DHA)